Znaleziono 0 artykułów
05.07.2023

POLIN zaprasza na Łąkę

05.07.2023
Fot. M. Jaźwiecki

W wakacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wychodzi ze swojego imponującego budynku i rozkłada się na okolicznym skwerze – Łące Leśmiana. Pod hasłem „POLIN na Łące” do 31 sierpnia będzie organizować wydarzenia muzyczne, literackie i filmowe, a także warsztaty z aktywistami. Dzięki nowej aranżacji przestrzeni strefa będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami.

Zieleń tworzy przestrzeń do odpoczynku, sprzyja nieformalnym spotkaniom, ale sama w sobie może stać się także inspiracją. Część nowej łąkowej instalacji, w tym rabatka z 29 gatunków ziół wysiana pod koniec czerwca przez chętnych, znajduje się na podwyższeniach, dzięki czemu jest dostępna dla osób, które poruszają się na wózkach lub nie mogą się schylać. Dzięki udogodnieniom w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby starsze oraz mające trudności w poruszaniu się – mówi Anna Pokłosiewicz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, koordynatorka letniego programu. – Ponadto nowa aranżacja „Łąki” powiększy obszar, na którym będą rosły kwiaty i zioła. Pojawią się duże ławki z wkomponowanymi w nie donicami.  Z myślą o osobach niewidomych lub niedowidzących Muzeum przygotowało tyflografiki prezentujące wybrane rośliny – dodaje.

Tak jak w poprzednich latach, organizatorzy postawili na program promujący zrównoważony styl życia, m.in. warsztaty tworzenia zielników czy spacer śladami jadalnych roślin na Muranowie.  Podczas cyklu spotkań „Hejmisz – szabatowe spotkania o dobrostanie" uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się relacjom w trzech aspektach życia: relacji z ciałem, z innymi ludźmi oraz z samym sobą. „Czy wiecie, że w kulturze żydowskiej jest odpowiednik skandynawskiego hygge?”zachęcają. A jednocześnie realizują misję muzeum, zapraszając na wydarzenia poszerzające obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim pod hasłem „Nie bądź obojętny". Wśród nich m.in. szabatowy piknik z Bazą Inclusive. – Bazę i POLIN łączy wspólna misja. Przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu, dyskryminacji i wykluczenia, budowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku, działania na rzecz uchodźców, mniejszości religijnych, etnicznych, seksualnych i każdego, kto czuje się mniejszością – mówiła na konferencji prasowej Monika Kołacha z Muzeum POLIN, koordynatorka wydarzenia. – Jedną z form działalności Bazy jest bistro oparte na kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, lokalnych produktach i zero waste. Naszymi gośćmi będą pracownicy Bazy, osoby z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. Spotkamy się przy wspólnym stole i rozmowach o szabacie, smakach przywiezionych z domów, adaptacji jedzenia do nowych warunków kulturowych.

Szczegółowy program „POLIN na Łące” znajduje się na stronie internetowej Polin.pl.

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij