Znaleziono 0 artykułów
19.05.2023

Instagramowe konta o architekturze i designie, które warto znać

19.05.2023
(Willa Tugendhatów, fot. David Zidlicky)

Nawet cegła chce być „czymś” – mawiał amerykański modernista Louis Kahn. Architektura bywa nośnikiem historycznych i społecznych zmian, a także inspiruje przedstawicieli innych dziedzin, z projektantami mody na czele. Design odgrywa dziś podobną rolę – stanowi odbicie nowych kierunków i je wyznacza, bywa prosty lub skomplikowany, pomaga odkrywać i poszerzać wiedzę. Oto nasz przewodnik po najciekawszych instagramowych kontach poświęconych tym dwóm dziedzinom – subiektywny i wystarczająco różnorodny, by odpowiedzieć na różne gusta i zainteresowania.

Somewhere I Would Like To Live (@somewehereiwouldliketolive): Marzenia o nowym domu

Twórcy tej internetowej perełki – fotograf Ruben Ortiz i dekoratorka wnętrz Katty Schiebeck – prowadzą w Barcelonie studio projektowe. Swoimi inspiracjami najpierw dzielili się na blogu, potem przyszedł czas na Instagram. Dziś profil duetu obserwuje tam prawie 900 tys. osób.

Konto @somewhereiwouldliketolive jest nie tylko gratką dla wielbicieli architektury i designu, którzy sporo wiedzą o obu tych dziedzinach. Jego zawartością równie zachwyceni są esteci – marzyciele i podróżnicy, miłośnicy pięknych, nieoczywistych miejsc. Siłą tego projektu jest nie tylko wizualna spójność, lecz także różnorodność. Jednego dnia pojawia się na nim zdjęcie domu Mullera projektu Ivana Van Mossevelde’a z 1974 r., drugiego – filmik będący symulacją tego, jak w latach 30. XX w. wyglądał Manhattan. Albo panorama Tokio, jaką podczas wycieczki sfotografowała influencerka Camille Charriere.

Brut Group (@brutgroup): Wszystko o brutalizmie

Odkąd w 1955 r. Reyner Banham po raz pierwszy użył terminu „brutalizm” w swoim eseju „The New Brutalism”, definicja określająca ten nurt stała się znacznie bardziej inkluzywna, także dzięki mediom społecznościowym. Do tej pory za jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o tym złożonym stylu w architekturze, który w różnych miejscach na świecie interpretowano zupełnie inaczej, uchodził „Atlas of Brutalist Architecture” wydawnictwa Phaidon. Instagramowe konto @brutgroup nie musi być uznawane za konkurencję, może być jego uzupełnieniem.

Zaletą tego profilu jest bowiem to, że często przedstawia mniej oczywistą i łagodniejszą stronę brutalizmu. Celebruje też architektki i ich wkład w rozwój tego stylu na przestrzeni lat – wielokrotnie przedstawiał chociażby budynki projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, którą nazywa się ikoną powojennej wrocławskiej architektury.

Vintage & Curate (@vintageandcurate): Stylowy moodboard

Media społecznościowe, choć pełne pułapek, dają wiele możliwości, w tym niemal niczym nieskrępowaną wolność kreowania. Dlatego też wiele z inspirujących profili nie ogranicza się wyłącznie do jednej dziedziny tematycznej, a zamiast tego pokazuje, jak różne wizualne światy przenikają się i jaki wpływ na siebie wywierają.

Jednym z takich instagramowych moodboardów jest Vintage & Curate, prowadzony przez użytkownika o nicku @will.i.ian, który sam siebie opisuje jako fana sneakersów, wnętrz i dobrych wibracji (ang. vibes). Przeglądanie profilu, który stworzył, estetów wciąga bez reszty. Są tu archiwalne reklamy Porsche, kadry ze stylowych filmów, np. „American Psycho”, oraz oczywiście treści poświęcone architekturze i designowi: zdjęcia pięknych paryskich kamienic, inspirujące wnętrza i fotografie przedstawiające najpiękniejsze meble vintage.

Okolo Architecture (@okolo_architecture): O architekturze i designie zawodowo

Twórca tego profilu Adam Štěch architekturą i designem zajmuje się zawodowo – pisuje do czeskiego magazynu „Dolce Vita” oraz czasopisma „World of Interiors”, jest także autorem książki „Modern Architecture and Interiors”. Jego największą pasją jest modernizm, prowadzone przez niego konto jest więc dokumentacją najpiękniejszych budynków i wnętrz zaprojektowanych właśnie w tym nurcie.

Štěch sam robi wszystkie zdjęcia. Modernistyczne perełki wyłapuje podczas wizyt w mniejszych miejscowościach w rodzinnych Czechach i sąsiadujących z nimi Słowacji i Austrii, ma też niesamowite oko do projektów będących rezultatem nieoczywistych interpretacji modernistycznych założeń, zlokalizowanych nie tylko w Europie, lecz także m.in. w Ameryce Południowej.

Designed to Last (@designedtolast): Z miłości do wnętrz

To jeden z nielicznych przypadków, w których naprawdę liczy się wnętrze. Tworzony przez Nicholasa Roethela profil @designedtolast to inspirujący i przyprawiający o szybsze bicie serca atlas najwspanialszych wystrojów na świecie. Jedne są aktualne, inne powstały przed laty. Utrzymane są w nurcie minimalizmu lub eklektyzmu, mieszczą się w przestrzeniach publicznych lub prywatnych domach.

Designed to Last to encyklopedia największych perełek designu. Są tu zdjęcia wnętrz domu Moniki i Simona Siegelów w Nottinghamshire, fotografie uginających się od książek regałów w bibliotece Karla Lagerfelda w Paryżu, ujęcia przedstawiające oryginalne lobby hotelu Bonaventure w Los Angeles projektu Johna Portmana czy detale budynków projektu Le Corbusiera w Marsylii.

Więcej inspiracji znajdziecie w trzecim wydaniu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

(Fot. (Fot. SILVIA RIVOLTELLA)

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij