Znaleziono 0 artykułów
28.06.2020

Najmodniejsze rośliny do wnętrz

28.06.2020
(Fot. Projekt Rośliny)

Oczyszczają domowe powietrze ze smogu, ich widok relaksuje, a pielęgnacja uczy cierpliwości. Cokolwiek skłoni nas do kupna domowych roślin, musimy pamiętać, że trzeba o nie dbać. Ola Sieńko i Weronika Muszkieta z Projektu Rośliny prezentują 9 najbardziej pożądanych we wnętrzach roślin i radzą, jak je pielęgnować.

W wersji mini
(Ceropegia woodii)

(Fot. Projekt Rośliny)

To zdecydowanie nasz faworyt wśród wszystkich gatunków! Gdy kilka lat temu ceropegia była bardzo trudno dostępna, szukałyśmy jej nie tylko na polskim, ale również zagranicznym rynku. Delikatna, o nitkowatych pędach i drobnych listkach, które w niektórych odmianach kształtem przypominają małe serduszka. To była miłość od pierwszego wejrzenia. 

Dziś ceropegia to wybór większości naszych klientów, którzy cenią ją nie tylko za niesamowity wygląd, ale także za łatwość w uprawie. Jest półsukulentem, dlatego lubi wygrzewać się w jasnych, dość słonecznych miejscach. Wystarczy podlewać raz w tygodniu. 

Paski w dżungli
(Calathea)

(Fot. Projekt Rośliny)

Istnieje ponad sto gatunków tego rodzaju roślin, a nasze ulubione to przede wszystkim beauty star, ornata i makoyana. Kalatee to rośliny z rodziny marantowatych. Charakteryzuje je oryginalne, zazwyczaj pasiaste i intensywne ubarwienie. Zadowoli ją stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. 
Warto pamiętać, że jest to gatunek, który w naturze występuje w lasach tropikalnych, dlatego trzeba zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. Kalatee podlewamy po przeschnięciu górnej warstwy podłoża, staramy się nie dopuszczać do skrajnych przesuszeń. 

Gra kontrastów
(Aglaonema) 

(Fot. Projekt Rośliny)

Zielony, biały, różowy czy czerwony – te i inne kolory można spotkać na jej cudownych liściach o nietypowych wzorach. To idealny wybór dla osób, które zaczynają przygodę z roślinami i poszukują niewymagającego gatunku. Wystarczy regularne podlewanie oraz stanowisko z rozproszonym światłem, a będzie zdrowo rosła, wypuszczając co jakiś czas nowe, barwne liście. 

Modna i bezproblemowa
(Monstera deliciosa) 

(Fot. Projekt Rośliny)

Każdy ją zna – to zdecydowanie królowa wśród roślin doniczkowych! Ponadczasowy gatunek, który za czasów PRL ozdabiał prawie każde mieszkanie, a od dobrych kilku lat przechodzi swoiste odrodzenie. 
Nie bez przyczyny Henri Matisse gościł ogromny okaz tego gatunku pod dachem swojej pracowni – kształt jej liści jest niezwykle inspirujący. Monstera to roślina z rodziny obrazkowatych – charakteryzują ją duże, soczyście zielone liście o nieregularnych, ciekawych perforacjach. Lubi zacienione stanowiska z dala od promieni słonecznych oraz regularne podlewanie. 
Monstery rosną bardzo szybko, więc warto znaleźć jej w domu miejsce, w którym będzie mogła swobodnie się rozrastać. Jest prosta w uprawie, dlatego jest świetnym pomysłem na pierwszą roślinę lub urodzinowy prezent dla bliskiej osoby. 

Koraliki na niteczce
(Senecio rowleyanus)

(Fot. Projekt Rośliny)

Znany również jako string of pearls, czyli sznur pereł. Nazwa nieprzypadkowa – jego liście to drobne, zielone kuleczki zwisające na nitkowatych pędach. Uwielbia wygrzewać się na słonecznym parapecie i podobnie jak większość sukulentów, nie wymaga dużej ilości wody. Rozrasta się do dość długich rozmiarów, dlatego świetnie będzie wyglądał w donicy zawieszonej w uplecionej makramie lub w wysokiej donicy. 
Jest to roślina dosyć kapryśna, dlatego jeśli jesteśmy w gronie osób, którym ten gagatek rośnie jak szalony, możemy być z siebie dumni. 

Rajski ptak
(Strelitzia reginae) 

(Fot. Projekt Rośliny)

Tę roślinę można bardzo często spotkać w krajach z cieplejszym klimatem jak Włochy, Hiszpania czy też Portugalia. Rosną w tamtejszych ogrodach, parkach i innych zewnętrznych terenach zielonych. 
W Polsce nadaje się tylko do uprawy w przestrzeniach domowych. Jeśli mamy duże, dobrze oświetlone mieszkanie, będzie się dobrze rozwijać i zrobi niesamowite wrażenie! Ma przepiękne mięsiste liście o podłużnym kształcie oraz cudowne, pomarańczowe kwiaty, które wyglądem przypominają tropikalne ptaki. Jeśli chcemy przyspieszyć ponowne kwitnienie, po przekwitnieniu obcinajmy łodygi z kwiatostanem. 

(Fot. Projekt Rośliny)

Mechate listki
(Philodendron micans)

(Fot. Projekt Rośliny)

To nasz najukochańszy ze wszystkich filodendronów, który po pierwsze zachwyca zamszowym liściem o pięknym, ciemnozielonym kolorze, a po drugie rośnie w zastraszająco szybkim tempie. Ola ma do niego szczególny sentyment, ponieważ okaz, który dorasta teraz do czterech metrów, wyhodowała od sadzonki.
Jest to roślina płożąca, więc warto przyczepić ją na haczykach do ściany i stworzyć własną zieloną kompozycję. Wymaga stanowiska o rozproszonym świetle i podlewania dwa razy w tygodniu. 

Zielone drzewo
(Ficus lyrata) 

(Fot. Projekt Rośliny)

Gatunek fikusa o liściach, które łudząco przypominają powiększoną wersję liści dębu. Od jakiegoś czasu jest wnętrzarskim hitem. Króluje na wszystkich pinterestowych, roślinnych inspiracjach, a na dodatek jest bardzo prosty w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska, ale nie z bezpośrednim dostępem do promieni słonecznych oraz umiarkowanego podlewania. 

Zielone monety
(Pilea peperomioides)

(Fot. Projekt Rośliny)

Pieniążki są modne i popularne, to jedna z najprostszych w uprawie roślin domowych. Uroczym wyglądem podbija nawet najtwardsze serca. Rośnie w formie drzewka wypuszczając łodygi zakończone okrągłymi, zielonymi listkami. Bardzo szybko się rozmnaża, a zauważymy to, gdy obok głównej łodygi znajdziemy inne malutkie „pieniążki”. Wymaga jasnego stanowiska i regularności w podlewaniu.

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Najmodniejsze rośliny do wnętrz
Proszę czekać..
Zamknij