Znaleziono 0 artykułów
20.03.2021

Nie żyje Elsa Peretti

20.03.2021
Elsa Peretti (Fot. Jack Mitchell/Getty Images)

Legendarna projektantka biżuterii, która stworzyła jedne z najbardziej charakterystycznych wzorów Tiffany & Co., modelka i filantropka zmarła w wieku 80. lat.

Elsa Peretti była jedną z najbardziej wpływowych projektantek biżuterii w XX wieku. Przez ponad 50 lat współpracowała z marką Tiffany & Co., tworząc biżuterię, która amerykańskiej firmie zapewniła sukces, a jej drogę do międzynarodowej kariery.

Urodziła się we Florencji w 1940 roku w konserwatywnej włoskiej rodzinie. W wieku 21 lat postanowiła się usamodzielnić. Karierę w branży mody rozpoczęła od pracy modelki w Barcelonie. W 1968 roku podpisała kontrakt z agencją Wilhelmina i przeniosła się do Nowego Jorku. Obok Pat Cleveland i Anjeliki Huston była jedną z ulubionych modelek Halstona. W czasach, gdy współprace modelek z projektantami nie były powszechne, Peretti przecierała szlaki koleżankom z branży. Pierwszą biżuterię stworzyła dla Giorgio di Sant’ Angela w 1969 roku, a następnie regularnie współpracowała z Halstonem.

Jej projekty odbiegały od bogato zdobionej diamentami złotej biżuterii tamtego okresu. Włoszka wolała prostotę, do jej najbardziej znanych projektów należy m.in. bransoletka Bone cuff z naturalnie wygiętego srebra. Inne dzieła Peretti, na przykład zawieszki Open Heart czy Bottle, są do tej pory najpopularniejszymi produktami w ofercie Tiffany & Co. 

Włoszka ceniła elegancję i ponadczasowość. Jednocześnie nie bała się eksperymentować i w ogóle się nie bała, dzięki czemu odniosła ogromny sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. 

W 2000 roku powołała fundację imienia swojego ojca (teraz to Fundacja Nanda i Elsy Peretti). Organizacja wspiera akcje społeczne oraz artystyczne na rzecz środowiska, zwłaszcza w bliskiej jej sercu Katalonii, gdzie projektantka od 1968 roku miała dom. 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij