Znaleziono 0 artykułów
02.03.2024

Nie żyje Iris Apfel, ikona stylu zmarła w wieku 102 lat

02.03.2024
(Fot. Getty Images)

Sama mówiła o sobie „geriatryczna gwiazdeczka”. Jej terminarz był wypełniony po brzegi, bo Iris Apfel po 80. doczekała się statusu ikony stylu. Projektantka, influencerka i jedna z najbardziej wyrazistych postaci w branży mody zmarła w wieku 102 lat w swoim domu w Palm Beach.

– Powściągliwa biżuteria nie jest dla mnie. Jest za malutka – mawiała urodzona 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku Iris Apfel. W wydanych wspomnieniach pisała, że własne ubrania kupowała już w wieku 12 lat, a zamiłowanie do kreatywnych działań zaszczepiła w niej babcia. Mimo że praca w modzie wydawała się oczywistą ścieżką kariery (mama Iris była właścicielką butiku z ubraniami, a dziadek zawodowym krawcem), dwa lata po ślubie z Carlem Apfelem młodzi małżonkowie założyli firmę tekstylną Old World Weavers. Na co dzień Iris Apfel zajmowała się projektowaniem wnętrz oraz tkanin, które potem tworzył ojciec jej przyjaciółki z lat szkolnych. Przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Iris i Carl Apfelowie byli odpowiedzialni za urządzenie Białego Domu aż dla dziewięciu prezydentów. W poszukiwaniu wyjątkowych przedmiotów podróżowali do Europy, Azji i Afryki. Iris nigdy nie zwracała uwagi na metki. Szukała rzeczy, które mają w sobie to „coś”.

Iris Apfel i wystawa w The Metropolitan Museum of Art

W 1992 roku małżeństwo sprzedało firmę, jednak prawdziwa przygoda Iris z modą miała się dopiero zacząć. Trzynaście lat później Harold Koda, kurator The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, zwrócił się do Iris z prośbą o pomoc w znalezieniu eksponatów na wystawę, bo zamówione utknęły w porcie. Do tej pory Iris Apfel była „zaledwie” rozpoznawalną bywalczynią nowojorskich salonów. 

(Fot. Getty Images)

Bez problemu zgodziła się nie tylko wypożyczyć biżuterię, ale także ubrania. Wystawa „Rara Avis: Zuchwała Iris Apfel” była pierwszą ekspozycją w Met, którą poświęcono żyjącej kobiecie niebędącej projektantką mody. Ekscentryczna starsza pani w okularach została okrzyknięta ikoną stylu.

Modelka i projektantka Iris Apfel

Iris Apfel współpracowała z takimi markami, jak Kate Spade, MAC Cosmetics, Alexis Bittar. Zaprojektowała kolekcję dla H&M. W 2019 roku podpisała kontrakt z agencją modelek IMG: – Zawsze robiłam wszystko sama. Nie spodziewałam się, że moje życie tak się potoczy, dlatego nie byłam na to gotowa – mówiła. 

Zmarła w wieku 102 lat w swoim domu w Palm Beach w otoczeniu najbliższych.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij