Znaleziono 0 artykułów
24.05.2023

Nie żyje Tina Turner. Artystka zmarła w wieku 83 lat

24.05.2023
(Fot. Getty Images)

Jej soulowe piosenki i rockowe przeboje nucili fani na całym świecie. Nazywana królową rock and rolla, artystka Tina Turner, zmarła po walce z ciężką chorobą.

Gdy myślę o mojej drogiej przyjaciółce Tinie, do głowy przychodzą mi takie wartości jak determinacja, siła i nieprawdopodobna etyka pracy – mówił o Tinie Turner Lionel Richie. Nic dziwnego, bo jej kariera trwała ponad 60 lat. Królowa rock and rolla miała na swoim koncie ponad 200 mln sprzedanych płyt.

Anna Mae Bullock przyszła na świat w małym miasteczku Nutbush w Tennessee. Początki jej kariery muzycznej to praca u boku męża, muzyka Ikea Turnera, którego poznała w 1956 roku. To on, zresztą bez jej wiedzy, zmienił jej imię i nazwisko. Od tego momentu świat znał ją już tylko jako Tinę Turner.

Razem z mężem stworzyli takie hity jak „Proud Mary” (1971) czy „Nutbush City Limits” (1973). W czasie trwania związku Ike znęcał się nad Tiną fizycznie i psychicznie oraz notorycznie ją zdradzał. Turner odeszła od męża w 1976 roku. Dwa lata później wzięła rozwód.

Lata 80. i 90. to złoty okres w historii jej solowej kariery, którą musiała odbudowywać kawałek po kawałku. Jej energetyczne występy na scenie inspirowały nawet samego Micka Jaggera, a charakterystyczny głos z chrypką hipnotyzował fanów na całym świecie.

W swoim dorobku miała osiem nagród Grammy. Do jej największych przebojów należą utwory: „Let's Stay Together”, „Simply the Best”, „Private Dancer” czy piosenka „GoldenEye” to filmu o przygodach Jamesa Bonda.

Jak podaje agencja Reuters, Tina Turner zmarła w swoim domu w Szwajcarii po długiej walce z chorobą.

Redakcja Vogue.pl
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Nie żyje Tina Turner. Artystka zmarła w wieku 83 lat
Proszę czekać..
Zamknij