Znaleziono 0 artykułów
02.02.2022

Nie żyje Monica Vitti – ikona włoskiego kina

02.02.2022
Monica Vitti (Fot. Getty Images)

W środę, 2 lutego 2022 roku, zmarła 90-letnia ikona włoskiego kina – Monica Vitti. O śmierci aktorki, za pośrednictwem Ministerstwa Kultury, poinformował mąż artystki, Roberto Russo. Vitti zmagała się z chorobą Alzheimera i od 20 lat stopniowo wycofywała się z życia publicznego.

Swoją pasję do teatru odkryła podczas II wojny światowej. Karierę z aktorstwem zaczęła już jako nastolatka grając w amatorskich przedstawieniach. W 1953 roku została absolwentką Accademia Nazionale d’Arte Drammatica, po czym zaczęła odnosić sukcesy na deskach teatru oraz na dużym ekranie. Aktorka wyróżniała się talentem komicznym, była znana z niezwykłego poczucia humoru, co pomogło jej zadebiutować w 1954 roku w komedii Edoardo Antona „Ridere! Ridere! Ridere!”

Monica Vitti próbowała również swoich sił poza granicami Włoch. Niestety w Hollywood, po tym jak zagrała tytułową rolę w filmie „Modesty Blaise” z 1966 roku, nie została dobrze przyjęta, a wręcz skrytykowana, co wpłynęło na jej decyzję o pozostaniu we Włoszech. Najbardziej znana jest z ról w filmach Michelangelo Antonioniego, to one dały jej rozgłos i przyczyniły się do sukcesu. Niestety również do problemów w życiu prywatnym aktorki, której zarzucano romans z reżyserem. Dziś mówi się, że ich miłość stała się legendą. Reżyser był nią zachwycony, była jego muzą i inspiracją, jednak traktował ją z dużym dystansem.

Monica Vitti była wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji i Srebrnym Niedźwiedziem podczas Festiwalu w Berlinie. Jej najbardziej znaną i docenianą rolą jest w postać Claudii w filmie „Przygoda” Antonioniego, który od premiery 1960 roku na festiwalu filmowym w Cannes, wciąż zachwyca krytyków, aktorów, reżyserów i ludzi związanych ze światem kina.   

Weronika Kochel
Proszę czekać..
Zamknij