Znaleziono 0 artykułów
12.02.2020

„Nightwalk”: O modzie i płci

12.02.2020
(Fot. Kadr z filmu)

Zrealizowany dla marki Miu Miu film Małgorzaty Szumowskiej, osadzony w scenerii zimowej Warszawy, miał wczoraj premierę w trakcie nowojorskiego tygodnia mody.

„Nightwalk” to 19. film z serii „Women's Tales”. Miu Miu zaprasza do współpracy wybrane artystki, by w formie krótkiego metrażu opowiedziały zaangażowaną historię. Po Dakocie Fanning, Chloë Sevigny czy Lynne Ramsay przyszła pora na Małgorzatę Szumowską.

– To opowieść o dziewczynie, która chce być chłopakiem i chłopaku, który chce być dziewczyną. Powstał film o płynności płciowej powiedziała w rozmowie z Vogue.pl reżyserka, podkreślając, że bezpośrednią inspiracją do powstania scenariusza była postać jej przyjaciela, Filipa Rutkowskiego. Identyfikując się jako osoba niebinarna, lubi przekraczać granice płci, np. sięgając po damskie ubrania. 

Filip, który od kilku lat zarówno z w życiu prywatnym jak i na scenie zmienia się w Filipkę, mówi o swoim doświadczeniu z pełnym zaangażowaniem: – To miało miało wpływ na wiele aspektów mojego życia : relacje społeczne, sposób, w jaki komunikuję się z ludźmi, moje obecne priorytety. I dziś niczego nie żałuję. Nie chciałbym wrócić do tej poprzedniej tożsamości. Gdzie wszystko może było bardziej oczywiste i łatwiejsze, ale to była tylko bardzo mała część rzeczywistości, którą możesz mieć. A ta historia wciąż się rozwija…

Zadałam sobie pytanie, kto może najlepiej reprezentować Miu Miu? On [Filip Rutkowski – przyp. red.], ponieważ uwielbia suknie, uwielbia ubrania i chce być doskonale ubraną kobietą – mówi Szumowska w krótkim filmie zza kulis produkcji dla Miu Miu.

 

Historia nakręcona w zimowej Warszawie skupia się na dwójce bohaterów, którzy pochodząc z różnych środowisk, czują się zatrzaśnięci w pułapce oczekiwań rodziny i społeczeństwa. Udając się na tytułowy nocny spacer po mieście, uciekają od schematu. Zrzucają narzucone role, odkrywając siebie. Moda staje się twórczym narzędziem wyrażania wolności.

Rutkowskiemu towarzyszy Raffey Cassidy, młodziutka brytyjska aktorka, którą już wkrótce zobaczymy w nowej pełnometrażowej produkcji Szumowskiej, „The Other Lamb”, oraz Maja Ostaszewska i Magdalena Walach, wcielające się w matki głównych bohaterów. Za zdjęcia odpowiada Michał Englert, a muzykę do filmu skomponowała Hani Rani. „Nightwalk” można oglądać już w internecie, choć będzie pokazywany też w trakcie festiwalu w Wenecji.

 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij