Znaleziono 0 artykułów
16.02.2019

Odeszła Lee Radziwill

16.02.2019
Lee Radziwill (Fot. Getty Images)

Młodsza siostra Jackie Kennedy Onassis zmarła, była żona polskiego arystokraty Stanisława Albrechta Radziwiłła, ikona stylu zmarła w wieku 85 lat.

Jedna z najpopularniejszych dam Nowego Jorku, niekwestionowana ikona stylu i siotra zmarłej byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Caroline Lee Bouvier odeszła w wieku 85 lat.

Urodziła się w 1933 roku w rodzinie maklera Johna Vernou Bouviera III. Jej matka, Janet Lee należała do nowojorskiej śmietanki towarzyskiej. Choć Lee urodziła się w zamożnym domu, niezmącone niczym szczęście jej i siostry Jacqueline nie trwało długo. Rodzice dziewczynek rozwiedli się, zanim weszły w okres dojrzewania. Ojciec stracił większość pieniędzy, a matka trzymała córki krótko. Lee próbowała nawet uciec z domu, ale nie „zaszła zbyt daleko w szpilkach mamy”, jak zwierzyła się kiedyś w wywiadzie Glorii Steinem. 

Od nastoletnich lat każdy krok Jackie i Lee był śledzony przez socjetę i kolumny towarzyskie. Odnotowywano każdą kreację dziewczyn i każdego nowego mężczyznę u ich boku. Lee wyszła za mąż trzykrotnie. W 1953 roku jako dwudziestolatka poślubiła wydawcę Michaela Canfielda. Jej drugą wielką miłością był polski arystokrata, książę Stanisław Albrecht Radziwiłł. Po ślubie w 1959 roku urodziła mu dwoje dzieci – Anthony'ego (zmarł na raka w 1999 roku) i Christinę. 30 lat później jej mężem został reżyser Herbert Ross. 

Ale Lee nie wystarczyła pozycja żony możnych. Była projektantką wnętrz, specjalistką od PR-u, pisarką. Inspirowała intelektualistów i artystów, przyjaźniąc się z Trumanem Capote'em, Andym Warholem i Rudolfem Nuriejewem.

Była także ulubienicą branży mody, w tym amerykańskiego „Vogue'a”. Wielokrotnie uznawana za najlepiej ubraną kobietę, zachwycała luksusową, ale klasyczną wersją amerykańskiego stylu. Lee na zawsze kojarzyć się będzie ze złotą erę Nowego Jorku. 

Siostry Jackie i Lee (Fot. Getty Images)

 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij