Znaleziono 0 artykułów
22.07.2022

Ołena Zełenska w symbolicznych strojach ukraińskich marek

22.07.2022
Fot. Courtesy of Olena Zelenska Official

Ołena Zełenska od wybuchu wojny pełni rolę międzynarodowej rzeczniczki obrony Ukrainy. Nieustannie prosi inne państwa o pomoc i militarne wsparcie. Na publicznych wystąpieniach pokazuje się w ubraniach ukraińskich projektantów, za którymi zawsze stoi ważne przesłanie.

24 lutego Rosja dokonała agresji zbrojnej na Ukrainę. Zaburzyła pokój w środkowej części Europy, zmusiła miliony ludzi do emigracji, wciąż niszczy miasta i gospodarkę kraju. W tym trudnym czasie Ukraińcy mogą liczyć na swoich przywódców – prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego żonę, Ołenę.

Fot. Courtesy of Olena Zelenska Official

Od 18 do 20 lipca Pierwsza Dama Ukrainy przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się z Joe i Jill Bidenami, a także wystąpiła przed Kongresem USA. – Wzywam was w imieniu tych, którzy zostali zabici, tych, którzy stracili kończyny i zostali okaleczeni. W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń. O broń, która nie będzie wykorzystywana, by prowadzić wojnę na czyimś terenie, ale by ratować życie w naszej ojczyźnie – apelowała do amerykańskich polityków.

Fot. Courtesy of Olena Zelenska Official

Przez trzy dni Pierwsza Dama Ukrainy z dumą nosiła kreacje rodzimych projektantów. Podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem miała na sobie sukienkę w militarnym odcieniu zieleni marki Litkovskaya. Przypięła do niej broszkę z kolekcji Fine Jewelry x Gunia Project, której wzór nawiązywał do rusznika – tradycyjnego ozdobnego pasa z wyszywanego płótna. – Dziś każdy Ukrainiec ubrany jest w mundur wojskowy. Jeśli nie fizycznie, to moralnie. Jego forma ma charakter siły, powściągliwości, niezłomności, gotowości do walki... Strój dla pierwszej damy był inspirowany tymi cechami. Ona również walczy. Jednocześnie lekka apaszka podkreśla kobiecość Ołeny, niezatarte poczucie piękna, lekkości i wolności – mówi projektantka Liliya Litkovskaya. 

Fot. Courtesy of Olena Zelenska Official

Na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem i jego żoną Jill, Ołena ponownie wybrała projekt od Litkovskaya. Do delikatnego, kremowego odcienia żółci, założyła błękitne szpilki. – Żółty i niebieski to kolory ukraińskiej flagi, które dziś kojarzą się z wolnością, niezależnością i gotowością do walki za ojczyznę – tłumaczy Liliya.

Fot. Courtesy of Olena Zelenska Official

Ostatniego dnia, występując przed Kongresem USA, Zełenska założyła stylizację marki A.M.G. – czarno-białą marynarkę i eleganckie spodnie. – Tworząc ten kostium, chciałam wypełnić go jak największą ilością symboli i odniesień. Czarna marynarka podkreśla siłę, a biała wstawka materiału przypomina o kruchości. Tkanina jest pokryta etnicznym haftem. Jest to fragment tradycyjnego ornamentu koszulowego wschodniej Ukrainy, regionu, który obecnie znajduje się w epicentrum działań wojennych – wyjaśnia Olena Bettyar, założycielka marki A.M.G.

Aleksandra Kupras
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Ołena Zełenska w symbolicznych strojach ukraińskich marek
Proszę czekać..
Zamknij