Znaleziono 0 artykułów
11.01.2023

Olga Tokarczuk w klubie książki Natalie Portman

11.01.2023
Natalie Portman (Fot. Getty Images)

Uwielbiana na całym świecie aktorka Natalie Portman ma wśród swoich fanów pokaźne grono miłośników literatury – wszystko za sprawą prowadzonego przez siebie klubu książki na Instagramie (ponad 80 tys. obserwatorów). We wtorek 10 stycznia gwiazda zaprosiła do rozmowy polską noblistkę Olgę Tokarczuk, która opowiedziała o pracy nad swoimi najważniejszymi książkami, stosunku do natury i niezwykłym sentymencie do Williama Blake’a.

Natalie Portman, aktorka znana z „Leona zawodowca”, „Bliżej”, „Czarnego łabędzia” i uniwersum „Gwiezdnych wojen”, od listopada 2021 r. prowadzi drugie konto na Instagramie – poświęcone książkom. Za pośrednictwem Natalie’s Book Club (@natsbookclub) poleca ulubione pozycje, dzieli się inspirującymi cytatami z książek i od czasu do czasu zaprasza autorów największych dzieł do wideorozmowy.

We wtorek 10 stycznia Portman umieściła na swoim profilu wywiad z polską noblistką, który opatrzyła podpisem: „To był ogromny zaszczyt móc porozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką książki z naszego wrześniowego wyboru i laureatką Nagrody Nobla za 2018 r. Uwielbiam naszą dyskusję na temat tego, jak ludzie są w naturalny sposób połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem pod wielkim wrażeniem tego, że Olga napisała »Prowadź swój pług przez kości umarłych«, równolegle pracując nad »Księgami Jakubowymi!«”.

Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)

Tokarczuk w rozmowie z Portman przyznała, że choć dzieliła biurko między dwie powieści, w tym jedną wymagającą obszernego historycznego researchu („Księgi Jakubowe”), dziś nie wyobraża sobie podobnego stylu pracy. – To był pewien rodzaj schizofrenii – powiedziała. Noblistka zdradziła też, że to brak reprezentacji dojrzałych kobiet w szeroko pojętej popkulturze wpłynął na wymyślenie przez nią postaci Janiny Duszejko w książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na koniec pisarka opowiedziała też o sentymencie, jakim darzy Williama Blake’a, i wyznała, że wpłynęła na to przyjaźń z trzema z czterech polskich tłumaczy dzieł poety, którzy w latach 80. mieszkali na Podkarpaciu. – Zawsze czułam, że Blake jest bliski mojemu sercu – wyznała.

Natalie Portman będzie gościem kongresu Impact’23, najważniejszego wydarzenia technologiczno-gospodarczego w Europie Środkowej i Wschodniej. Tegoroczna edycja targów odbędzie się w Poznaniu 10 i 11 maja. Patronatem wydarzenia jest magazyn „Vogue Polska”. 

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Olga Tokarczuk w klubie książki Natalie Portman
Proszę czekać..
Zamknij