Znaleziono 0 artykułów
10.08.2021

Organizacje działające na rzecz mórz i oceanów

10.08.2021
Fot. materiały prasowe

Choć oceany stanowią blisko 75 proc. powierzchni Ziemi, wciąż odkrywamy tajemnice skrywane przez głębiny. Ten olbrzymi ekosystem ma realny wpływ na nasze życie i przyszłość. Przez działania człowieka to tętniące życiem środowisko może jednak zamienić się w jałową pustynię. Aby temu zapobiec, ważna jest zmiana naszych przyzwyczajeń, a także wspieranie organizacji, które działają na rzecz lepszej przyszłość oceanów. Oto pięć z nich.

Parley for the Oceans

Organizacja stworzona przez Cyrilla Gutscha zrewolucjonizowała międzynarodową świadomość na temat stopnia zanieczyszczenia środowiska, a w szczególności oceanów. To między innymi za sprawą ich wysiłków plastik w końcu uznano za przeżytek XX wieku. – Wszystko zaczęło się w 2012 roku od rozmowy z Paulem Watsonem, współzałożycielem Greenpeace’u. Wtedy dowiedziałem się o niego, że ocean taki, jaki znam, zginie jeszcze w trakcie mojego życia – mówił w rozmowie z „Vogue Polska” twórca Parley. Organizacja propaguje wiedzę o stanie oceanów, współpracując z największymi nazwiskami świata mody i kultury, w tym m.in. ze Stellą McCartney, Anją Rubik i Iris van Herpen.

Ocean Conservation Trust

Międzynarodowa organizacja powstała z inicjatywy naukowców z całego świata zaniepokojonych postępującą degradacją oceanów. Biolodzy, ekolodzy, oceanografowie i wielu innych połączyli siły, by razem działać na rzecz zmiany. Ocean Conservation Trust skupia się na ochronie środowisk morskich, ich ochronie i odbudowie. To z ich pomocą wymarłe rafy koralowe na nowo nabierają kolorów, rzadkie gatunki ryb i ssaków znikają z list zagrożonych wyginięciem, a obszary, na których doszło do katastrof ekologicznych, powoli wracają do normalności. Z zebranych środków finansowane są również projekty edukacyjne, warsztaty i projekty artystyczne, które mają zwiększać świadomość wokół życia i znaczenia oceanów.

Sea Shepherd

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sea Shepherd (@seashepherd)

Podczas gdy Ocean Conservation Trust i podobne organizacje dbają o odbudowę środowisk morskich, na pierwszą linię frontu ruszają łodzie z logo Sea Shepherd. To wyjątkowa społeczność tworzona przez pasjonatów i aktywistów, którzy spędzają niemal cały rok na otwartym oceanie, ratując zwierzęta morskie, przerywając nielegalne połowy i namierzając morskich kłusowników. Sea Shepherd stoją na straży przestrzegania międzynarodowych ustaleń, organizując specjalne akcje na całym świecie. Na statki pod ich banderą można natrafić od wybrzeży Kalifornii aż po wody Oceanii. Jeżeli masz zacięcie aktywistyczne, chcesz zmieniać świat i marzysz o wyjątkowej przygodzie, sprawdź specjalne wolontariaty Sea Shepherd.

4ocean

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 4ocean (@4ocean)

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla oceanów są odpady, w szczególności te plastikowe, które zanieczyszczają wody, zatruwają wodę i przyczyniają się do wymierania gatunków. Morskie wysypiska śmieci można znaleźć wszędzie, od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni aż po samo dno. Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia między 5 a 12 mln ton plastiku. 4ocean to organizacja, która zajmuje się sprzątaniem odpadów na plażach i wybrzeżach. Dotychczas ochotnikom z całego świata udało się zebrać ponad 7 mln ton śmieci. 4ocean pracuje nawet nad specjalnymi robotami, które mogłyby oczyszczać plaże i płycizny. Z segregowanych odpadów organizacja tworzy biżuterię i buty, które można kupić, by wesprzeć jej dalsze działania.

WWF

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by WWF Polska (@wwfpolska)

WWF to obok Greenpeace’u najbardziej rozpoznawalna organizacja, która od dekad walczy o prawa zwierząt i przeciwdziała kryzysowi klimatycznemu. Ważnym obszarem ich działalności są morza i oceany. Oprócz pracy w terenie aktywiści WWF działają również na polu edukacji. Na stronie organizacji znajdziemy przewodniki z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, poradniki, jak zmienić nasze przyzwyczajenia, tak aby pomagać oceanom na co dzień, oraz bieżące doniesienia z kraju i ze świata, które mogą mieć wpływ na przyszłość planety. WWF kładzie szczególny nacisk na działania lokalne, dlatego wiele projektów poświęca Bałtykowi.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij