Znaleziono 0 artykułów
11.07.2024

Podcast „Call to action!”, s. 5, odc. 6: Post-turysta na wakacjach: Paweł Cywiński

11.07.2024
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Czym różni się turysta od podróżnika? Krytykujemy masową formę pasywnego wypoczynku, ale czy mamy dla niej alternatywę? Czy zrównoważona turystyka jest możliwa w obliczu globalnych nierówności i kryzysu klimatycznego?

Razem z Pawłem Cywińskim, kulturoznawcą, geografem i współtwórcą portali post-turysta.pl i uchodźcy.info, zastanawiamy się, na co warto się uczulić, wybierając się na świadomą wyprawę. Nasze decyzje dotyczące tego, gdzie pojedziemy, jak się tam dostaniemy, gdzie zjemy, mają realne konsekwencje. Czy chcemy wspierać lokalne społeczności, czy zagraniczny kapitał? Skomplikowane systemy zależności w turystyce sprawiają, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

– My nie tyle oglądamy, co poszukujemy widoków, które już widzieliśmy, jedziemy odkryć to, co już poznaliśmy – mówi Paweł. Przyglądamy się też kategorii czasu wolnego, europocentrycznej koncepcji turystki i asymetrii – to głównie mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać w krajach globalnego Południa. Żeby móc swobodnie podróżować, trzeba mieć czas, pieniądze i dobry paszport. Kto ma więc dziś prawo podróżować

Zobacz także:

Zuzanna Krzątała
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Podcast „Call to action!”, s. 5, odc. 6: Post-turysta na wakacjach: Paweł Cywiński
Proszę czekać..
Zamknij