Znaleziono 0 artykułów
12.08.2021
Artykuł sponsorowany

„Z kobietami o odwadze”: Grażyna Torbicka i Joanna Sułkowska

12.08.2021
(Fot. Materiały prasowe)

W trzeciej odsłonie cyklu podcastów powstałego we współpracy „Vogue Polska” z L’Oréal Paris z okazji jubileuszu 50-lecia hasła „Ponieważ jesteś tego warta” wybitna dziennikarka rozmawia z dr hab. Joanną Sułkowską, chemiczką i fizyczką z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującą się w modelowaniu układów biologicznych.

Z okazji jubileuszu 50-lecia hasła „Ponieważ jesteś tego warta” razem z L’Oréal Paris zorganizowaliśmy konkurs dla czytelniczek, które opowiedziały nam swoje historie. W ramach współpracy powstał także podcast prowadzony przez Grażynę Torbicką, legendę polskiego dziennikarstwa i ambasadorkę marki. Z autorytetami z różnych dziedzin rozmawia o odwadze, pewności siebie i pięknie.

Bohaterką trzeciej odsłony programu jest naukowczyni Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Grażyna Torbicka przytoczyła dane – zaledwie 33 proc. badaczy na świecie stanowią kobiety. Jeszcze mniej jest kobiet ze stopniem profesorskim. Z raportu „Gender Gap po polsku 2020”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Women in Technology Poland, wynika, że prawie połowa kobiet (42,6 proc.) przyznaje, że spotkała się z umniejszaniem kompetencji zawodowych w miejscu pracy ze względu na płeć.

Sama dziennikarka zdradziła, że jako licealistka planowała studiować fizykę. – Nauki ścisłe, poza biologią, wciąż „przypisuje” się mężczyznom, dlatego mało dziewczyn wybiera tę ścieżkę rozwoju. Czas to zmienić – mówi dr hab. Joanna Sułkowska, podkreślając, że sama nie spotkała się z dyskryminacją. – Nikt mi nie mówił, że nie powinnam zajmować się nauką, ale słyszałam o takich sytuacjach od koleżanek – dodaje.

prof. Joanna Sułkowska / (fot. Archiwum prywatne)

Z badań wynika, że 50 proc. Polek czuje, iż inne kobiety życzą im źle. – Tak bywa, choć osobiście nie doświadczyłam zawiści. Wręcz przeciwnie, po powrocie ze stażu po doktoracie w Stanach Zjednoczonych, to kobiety wyciągnęły do mnie pomocną dłoń – mówi Sułkowska.

Razem z Grażyną Torbicką naukowczyni wypracowała też własną interpretację hasła L’Oreal Paris: „ponieważ jesteś tego warta”. – To hasło jest ponadczasowe. Pokazuje, że każde pokolenie wyznacza dla siebie nowe horyzonty, nowe kierunki i nowe cele – puentuje Sułkowska.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij