Znaleziono 0 artykułów
16.09.2022
Artykuł partnerski

Gwiazdy i filmowcy na imprezie Netflixa w Gdyni

16.09.2022
Fot. Marcin Oliva Soto

Najlepsi polscy filmowcy, aktorki i aktorzy oraz ich fani zjechali nad morze na święto polskiego kina – 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niejedną okazję do celebrowania miał także Netflix. W czwartek 15 września w Muzeum Emigracji odbyła się wyjątkowa impreza, podczas której serwis streamingowy świętował otwarcie warszawskiego biura regionalnego oraz szóstą rocznicę działalności w Polsce.

Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że platformy streamingowe są w filmowym świecie równoprawnymi graczami. Hity Netflixa walczą o Oscary i nagrody Emmy, a w Polsce są pokazywane podczas najważniejszych branżowych wydarzeń. To właśnie premiera filmu „Broad Peak”, w reżyserii Leszka Dawida, stała się jedną z okazji, którą Netlix świętował w czwartek w Gdyni.

Maja Ostaszewska / Fot. Marcin Oliva Soto

Ale nie jedyną, bo Netflix w tym miesiącu obchodził szóste urodziny serwisu w Polsce. A to nie wszystko. Serwis rozpoczął też nowy rozdział w swojej historii, otwierając regionalne biuro dla Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowane w samym centrum Warszawy.

Joanna Opozda / Fot. Marcin Oliva Soto

Plan filmowy na wysokości

Film „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida został pokazany w konkursie głównym podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ale jest już także dostępny na Netflixie. I został niezwykle ciepło przyjęty przez jej widzów, bo od chwili premiery utrzymuje się w czołówce najchętniej oglądanych produkcji. Nie sposób się temu dziwić – oparta na prawdziwych wydarzeniach historia legendarnego polskiego himalaisty Macieja Berbeki jest zarazem pierwszym polskim filmem w historii, który nakręcono na wysokości ponad 5300 m n.p.m. 

Ekipa Broad Peak / Fot. Marcin Oliva Soto

Niecodzienne okoliczności powstania to jednak niejedyna zaleta tej produkcji. W „Broad Peaku” występuje plejada polskich aktorów. Festiwalowi goście i recenzenci chwalą role Ireneusza Czopa, który wcielił się w Macieja Berbekę oraz Mai Ostaszewskiej (dwukrotnej laureatki Orła), grającej jego żonę Ewę Dyakowską-Berbekę. Z uznaniem branży spotkał się także Łukasza Simlat, który zagrał wspinacza Krzysztofa Wielickiego.  Reżyser nie kreuje Berbeki na bohatera, himalaista jawi się momentami nawet niczym zawzięty szaleniec. Ale właśnie między innymi dlatego oraz dzięki zapierającym dech w piersiach zdjęciom Łukasza Guta film robi tak ogromne wrażenie.

Tomasz Ziętek i Delfina Zdanowicz / Fot. Marcin Oliva Soto
Maria Dębska i Dawid Ogrodnik / Fot. Marcin Oliva Soto

Netflix: Nowy rozdział na urodziny

Wiele osób nie potrafi sobie już wyobrazić życia bez Netflixa. Serwis zadebiutował w polskiej wersji językowej sześć lat temu właśnie we wrześniu. Ale oprócz urodzin i premiery filmu „Broad Peak” Netflix miał jeszcze jedną, nie mniej ważną okazję do świętowania. 5 września 2022 roku serwis otworzył nowe regionalne biuro dla Europy Środkowo-Wschodniej w samym centrum stolicy. Dotąd region Europy Środkowo-Wschodniej był zarządzany z biura w Amsterdamie. Teraz – po Paryżu, Londynie, Berlinie i Sztokholmie – przyszła kolej na Warszawę. Szefowie Netflixa mają nadzieję, że bliskość lokalnej branży filmowej przełoży się na kolejne wyjątkowe polskie realizacje Netflixa.

Przedstawiciele Netflix (od lewej): Łukasz Kłuskiewicz, Anna Nagler, Michael Azzolino, Lina Brouneus oraz reżyser filmu „Broad Peak”, Leszek Dawid (w drugim rzędzie)/ Fot. Marcin Oliva Soto

Wydarzenie zorganizowane przez Netflix w gdyńskim Muzeum Emigracji przyciągnęło przedstawicieli branży filmowej, a także gwiazdy znane również z produkcji Netflixa: m.in. odtwórcę głównej roli w dramacie kryminalnym „Hiacynt” Tomasza Ziętka czy znane także z serialu „Sexify” Sandrę Drzymalską i Marię Sobocińską.

Borys Szyc i Justyna Nagłowska / Fot. Marcin Oliva Soto

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili również Borys Szyc i Justyna Nagłowska, Maria Dębska oraz Weronika Rosati. Nie mogło oczywiście zabraknąć gwiazd „Broad Peaku” – Ireneusza Czopa, Mai Ostaszewskiej, Piotra Głowackiego i Dawida Ogrodnika – oraz reżysera Leszka Dawida. To był naprawdę niezapomniany wieczór.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij