Znaleziono 0 artykułów
12.05.2022

Polska ostatnia w Unii Europejskiej pod względem równouprawnienia

12.05.2022
Fot. Getty Images

Według najważniejszego, międzynarodowego rankingu mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBT+, Polska trzeci raz z rzędu zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Sytuuje nas to tuż obok Rosji. Jak sygnalizuje Kampania Przeciw Homofobii, niezbędna jest natychmiastowa zmiana homofobicznego kursu obranego przez polskie władze. 

Niechlubne miejsce Polski (ex aequo z Monako) to 43. pozycja na 49 państw w Europie. Gorsze noty zajęły tylko: Białoruś, Rosja, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. Ranking ILGA-Europe nie skupia się na badaniu opinii publicznej, a ocenia jedynie stosowane w danym kraju prawo. W tym roku poziom równouprawnienia mierzony jest w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), uzgodnienie płci i integralność cielesna, prawo do azylu oraz integralność cielesna osób interpłciowych.

Fot. Materiały prasowe

Po raz siódmy pierwsze miejsce w rankingu zajęła katolicka Malta. Na drugim miejscu pozycjonuje się Dania, a na trzecim Belgia. Ostatnie miejsca zajęły: Azerbejdżan, Turcja oraz Armenia i Rosja. Największy krok w stronę równouprawnienia, w stosunku do roku 2021, poczyniła m.in. sąsiadująca z Polską Łotwa, zwiększając swój wynik z 17 do 22 procent. 

Mimo tego, że Polska po raz kolejny zajmuje niechlubną pozycję w rankingu, to rządzący nadal nie podjęli żadnych działań mających na celu poprawę dramatycznej sytuacji osób LGBT+. Nie chroni ich kodeks karny, nie posiadają równości małżeńskiej oraz rzetelnej edukacji równościowej, a konwersyjne pseudoterapie wciąż nie zostały zakazane. Kampania Przeciw Homofobii apeluje o głośny sprzeciw i wywieranie jak największej presji na władzy.

Zuzanna Łukaszewska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Polska ostatnia w Unii Europejskiej pod względem równouprawnienia
Proszę czekać..
Zamknij