Znaleziono 0 artykułów
08.02.2023

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?

08.02.2023
(Fot. Getty Images)

W poniedziałek 6 lutego południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Od tamtej pory w tych regionach regularnie pojawiają się wstrząsy wtórne, w wyniku których zniszczonych zostało tysiące budynków. Według przedstawicielki WHO Adelheid Marschang, 23 mln osób, w tym 1,4 mln dzieci potrzebuje pomocy.  

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że od poniedziałku ziemia w Turcji trzęsła się dziesiątki razy. Zawaliło się niemal 6 tys. budynków, a według najnowszych danych, liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. Warunki pogodowe panujące w regionie dodatkowo zagrażają ocalałym i komplikują działania ratownicze. Sprawdzamy, jak pomóc osobom dotkniętym trzęsieniami ziemi.

AFAD

AFAD to oficjalna organizacja ds. zarządzania klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi w Turcji. Osoby, które chciałyby i mają możliwość wesprzeć akcję zbierania datków, mogą przelać dowolną kwotę na jeden z numerów kont bankowych, znajdujących się na stronie organizacji en.afad.gov.tr.

Białe Hełmy

Białe Hełmy to ochotnicza formacja obrony cywilnej. Organizacja prowadzi poszukiwania ocalałych i ratuje ludzi wciąż uwięzionych w gruzach. Żeby ją wesprzeć, możesz przekazać darowiznę na oficjalnej stronie whitehelmets.org.

Unicef

Działania Unicef w sytuacji kryzysowej w Turcji i Syrii koncentrują się na zapewnieniu ofiarom dostępu do wody, warunków sanitarnych, żywienia i edukacji, a także ochronie dzieci bez opieki i łączeniu rodzin. Aby pomóc organizacji, darowiznę można przekazać tutaj.

AKUT

Stowarzyszenie Poszukiwania i Ratownictwa AKUT to turecka organizacja pozarządowa, zajmującą się poszukiwaniem ocalałych i ratowaniem ludzi wciąż uwięzionych w gruzach po trzęsieniu ziemi. Datki można przekazać bezpośrednio na stronie akut.org.tr.

Zbiórki rzeczowe dla ofiar trzęsienia ziemi

Ambasada Turcji prosi o przekazywanie pomocy rzeczowej. Na liście najpotrzebniejszych artykułów znajdują się: odzież zimowa, namioty, koce, śpiwory, termosy, powerbanki, żywność dla dzieci, artykuły spożywcze (konserwy), środki czyszczące i artykuły higieniczne, w tym artykuły higieniczne dla kobiet. Pomoc rzeczową można dostarczać do punktów zbiórek w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Tuchomiu.

Julia Lubecka
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii?
Proszę czekać..
Zamknij