Znaleziono 0 artykułów
09.05.2025

Wystawy młodych polskich artystek i debata o kolekcjonerkach. Zbliża się Impact Art

09.05.2025
Fot. Materiały prasowe

Sztuka nie tylko karmi zmysły, lecz także wpływa na dobrostan społeczeństwa, ekonomii i polityki. Właśnie dlatego powstała Impact Art ­– przestrzeń, w której można nie tylko zobaczyć prace młodych artystek, lecz także wziąć udział w spotkaniach, zwiedzaniu galerii i muzeów oraz wizytach w wyjątkowych miejscach.

O tym, że sztuka odgrywa ogromną rolę w społeczeństwie, wiadomo niemal od zawsze. Nie tylko daje ona impuls do pozytywnych zmian, lecz także otwiera nowe perspektywy i zaczyna dialog na temat problemów i zjawisk współczesności. Właśnie z tego przekonania zrodził się pomysł stworzenia Impact Art. To wyjątkowa przestrzeń, która nie tylko prezentuje prace młodych polskich artystek, lecz także zaprasza do udziału w spotkaniach z twórcami i twórczyniami działającymi w różnych obszarach sztuki. Wystawiane podczas ImpactCEE prace tworzą kolekcję Impact Art Collection, poświęconą twórczości polskich artystek młodego pokolenia.

Fot. Materiały prasowe

Dwie kolekcje sztuki i ważne, aktualne tematy

Tegoroczna edycja Impact Art skupi się na zjawisku eksploatacji – zarówno planety, jak i kobiecego ciała. Na swój sposób temat ten podejmują zarówno prace Alicji Białej, jak i Moniki Falkus. Obie artystki badają konsekwencje wykorzystywania przywileju – degradację, osłabienie, pozbawienie podmiotowości. „Sześć kobiet płaczących” Alicji Białej to jeden z kilku obrazów z serii. Inny z cyklu znajduje się obecnie na wystawie w krakowskim MOCAK-u. Z kolei praca „My Anger” Moniki Falkus to intymna historia o odwadze i kobiecej narracji w historii sztuki i przeciwstawiania się uciskowi patriarchatu. W ramach tej edycji zobaczymy też najnowsze dzieło Irminy Staś. „Chlorofil i krew 40” powstało specjalnie na Impact’25. Kolejny obraz cyklu „Chlorofil i krew”, podobnie jak wcześniejsze prace artystki, pokazuje formy inspirowane światem fauny i flory. 

W tym roku w strefie Impact Art będzie można zobaczyć także prace z kolekcji Krupa Art Foundation: Pawła Baśnika, Ewy Doroszenko, Poli Dwurnik, Zuzanny Janosz, Ewy Juszkiewicz, Kateriny Lysovenko, Izy Opiełki oraz Wiktorii Dzieła artystek i artystów opowiadają o sile oraz kruchości kobiet – o kobietach boginiach i kobietach pozbawionych wolności i głosu. Wystawa „Nie ma się czego bać”, kuratorowana przez Magdalenę Basak i Katarzynę Młyńczak-Sachs, jest swego rodzaju artystyczną baśnią o rzeczywistości, stara się odpowiedzieć na pytania o dobro i zło.

Fot. Materiały prasowe

Debata o kobietach kolekcjonerkach i trzy świetne wystawy

Impact Art to nie tylko znakomite wystawy, lecz także inspirujące spotkania. W tym roku podczas debaty Late Night Show by Mint „Kobieta kolekcjonerka” poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziś to kobiety wydają na sztukę więcej niż mężczyźni? A także jakie są tego konsekwencje? Jakie wartości do kolekcjonowania wnoszą kobiety i jak z ich perspektywy wygląda dziś rynek sztuki – nie tylko polski, lecz także europejski i światowy? Rozmawiać będą Sylwia Krupa, Grażyna Kulczyk oraz Anda Rottenberg. Debatę poprowadzi Aleksander Hudzik.

Wrażeń związanych ze sztuką będzie jeszcze więcej, bo w ramach tegorocznego Impact Art zostaną także zaprezentowane trzy dodatkowe wystawy. Pierwsza z nich – ekspozycja z okazji 60-lecia powstania Pracowni Plakatu Waldemara Świerzego, przygotowana przez Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, prezentuje nie tylko prace wybitnego artysty, lecz także dzieła jego współpracowników i kontynuatorów. Tak szeroki obraz pozwala na prześledzenie ewolucji myślenia o plakacie – niezwykle aktualnej, opierającej się upływowi czasu formie ekspresji.

Będzie można także zobaczyć prace młodszej generacji twórców, takich jak Agata Kulczyk, Max Skorwider, Dominika Cerniak-Chojnacka, Piotr Kacprzak, Michał Tatarkiewicz i Wojciech Janicki. To artyści, którzy kształcą dziś kolejne pokolenia projektantów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a ich prace wielokrotnie zdobywały nagrody na prestiżowych konkursach, festiwalach i biennale plakatu w Polsce oraz na świecie. A kto zapragnie dowiedzieć się więcej zarówno o twórczości poznańskich plakacistów – Waldemara Świerzego i Grzegorza Marszałka – jak i o bogatej historii polskiej grafiki użytkowej, może sięgnąć do dwóch książek na ten temat dostępnych w Impact Bookstore.

Podczas tegorocznego Impact Art zaprezentowany zostanie także projekt plenerowy „Pełno ich nigdzie”. To inicjatywa mająca na celu przywrócenie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej. Prezentuje wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną społeczność żydowską, które powstały na terenie Polski.

Więcej informacji o tegorocznej edycji Impact Art znaleźć można na stronie 

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wystawy młodych polskich artystek i debata o kolekcjonerkach. Zbliża się Impact Art
Proszę czekać..
Zamknij