Znaleziono 0 artykułów
03.10.2023

Październik z Warsaw Gallery Weekend: Warsztaty, spotkania, debaty, koncerty

03.10.2023
Warsaw Gallery Weekend 2022, Fot. Materiały prasowe

Choć 13. Warsaw Gallery Weekend mamy już za sobą, większość otwartych z tej okazji wystaw trwa dłużej, a galerie i artyści zapraszają na bogaty program towarzyszący, który pozwoli potraktować ich sztukę problemowo. Odbędą się warsztaty otwierające na kontakt z własnym ciałem, koncert ambientowy wśród obrazów opowiadających o nowym modelu męskości czy speed dating towarzyszący eksperymentalnej wystawie o sile kolaboracji.

Program towarzyszący, czyli „wpadnij do galerii”

Warsaw Gallery Weekend w ciągu 13 lat ze spontanicznej inicjatywy kilku prywatnych galerii zmienił się w miejski festiwal. W tym roku objął on 37 wyselekcjonowanych galerii z Polski i Ukrainy, które przygotowwały 42 wystawy.
To największe w kraju targi sztuki przyciągające kolekcjonerów, okazja do poznania nowych prac wiodących polskich artystów, ale też galerii sztuki, ich strategii i wizji. – Zawsze liczył się dla nas również wątek edukacyjny – mówi Joanna Witek-Lipka, dyrektorka WGW, i dodaje, że inkluzywny charakter, edukacja czy przybliżanie szerokiej publiczności sztuki nowoczesnej, zwłaszcza teraz, w kryzysie instytucji publicznych, to dla prywatnych galerii prawdziwa misja.
Kiedy w ostatnich latach zrobiliśmy badania frekwencji, okazało się, że publiczność dopisuje. W jeden weekend wydarzenia odwiedza nas od 12 to 14 tysięcy osób. Jednak poźniej, choć większość wystaw wciąż trwa i nadal jest darmowa, mobilizacja spada – mówi Witek-Lipka. – Żeby odwrócić ten trend, postanowiliśmy rozszerzyć progam wydarzeń towarzyszących i rozciągnąć go na cały październik. Mam nadzieję, że przedłużmy życie festiwalu, wzmocnimy relację z publicznością. Wyrobimy nawyk odwiedzania galerii.
Przyciągać będą autorskie oprowadzania, koncerty, dyskusje, warsztaty, nadające wystawom szerszy kontekst.

Joanna Witek-Lipka, Fot. Materiały prasowe

Spotkania z artystami i koncerty: Liczy się odbiór osobisty

Spotkanie z artystą i artystką to emocjonalne tło wystawy – osobista opowieść o motywacji, warsztacie, okolicznościach powstania prac. Tomasz Mróz spotka się z publicznością w przestrzeni galerii Monopol (21 października), gdzie w ramach wystawy „Sun come first” możemy przekonać się, jak jego rzeźby dialogują z twórczością słynnego prymitywisty Teofila Ociepki. Galeria Le Guern zaprosi na rozmowę z Tomaszem Ciecierskim i Natalią Załuską (25 października). Dwójkę artystów łączy zainteresowanie kolażem, o czym dokładnie opowiada ich wspólna wystawa „Kształty bliskoznaczne”. Natomiast w Galerii Stereo, gdzie w ramach wystawy „Parę szczegółów” możemy oglądać prace Wojciecha Bąkowskiego, artysta urządzi autorski wieczorek poetycki (25 października).

Dźwięk i muzyka dopełniają sztuki wizualne, dążąc do synergii – to koncepcja, którą realizuje galeria Piana. W otoczeniu obrazów odnoszących się do poszukiwania nowego modelu męskości Kamil Kukla – który obok Szymona Kobylarz i Michała Zawady pokazuje swoje prace na wystawie „Shell Tears” – zagra ambientowy koncert (7 października).
W galerii HOS, gdzie do połowy listopada można oglądać wystawę „Hold Me Closer” Marty Niedbał i Pawła Olszczyńskiego, laureatów tegorocznej Nagrodę Fundacji Sztuki Polskiej ING, odbędzie się koncert elektroakustyczny w wykonaniu Wojtka Kurka (13 października)

Warsaw Gallery Weekend 2023, Fot. Materiały prasowe

Performensy i warsztaty: Poszerzenie pola znaczeń

W nowej przestrzeni Emi Art Warsaw, gdzie galeria Leto urządziła przewrotną wystawę „La Mansarde d’Emilie”, artyści snują własne wizje na temat życia bohaterki narodowej Emilii Plater. Pośród prac Aleksandry Waliszewskiej, Maurycego Gomulickigo czy Marcina Janusza będziemy mogli zobaczyć performance „Piosenki Emilki”, który powstał we współpracy aktora i tancerza Roba Wasiewicza i projektantki Joanny Hawrot (14 października).

W galerii Pola Magnetyczne, pokazującej prace Sebastian Winklera, artysty badającego wątki homoerotyczne w kulturze, choreografka i performerka Alicja Nauman pokaże projekt „Wyspa” 928 października). A w galerii Szarej wśród intymnych obrazów i prac wideo Moniki Falkus zostaną przeprowadzone warsztaty otwierające na kontakt z ciałem, zatytułowane „Cykl praktyk odpoczynku i przyjemności”. Choreografka Magda Czech na pierwszych zajęciach wskaże metody pracy indywidualnej, kładąc nacisk na „ugruntowanie się w swoim ciele”. Do kolejnych spotkań włączy praktyki wspólnotowe (3 i 10.października)

Warto odwiedzić też Turnus, młodą galerię na Woli, która za innowacyjny i ambitny program została w tym roku wyróżniona przez Fundację Sztuki Polskiej ING. Obok wystawy „Randka z WGW” dobrym pretekstem do odwiedzenia tego miejsca będzie performance „Czy sztuczna inteligencja też kocha?” Tomka Paszkowicza (4 października), ale też wydarzenia wymykające się tradycyjnej galeryjnej formule, jak „Marzenia i porażki, czyli speed dating z Szabrem” (14 października) czy „Romantyczny poczęstunek, czyli jadalna rzeźba randkowa” (również 14 października).

Warsaw Gallery Weekend 2022, Fot. Materiały prasowe

Wykłady i debaty: Wyzwania sztuki i artystów

W programie towarzyszącym nie zabraknie debat i wykładów. Galeria Jednostka, która pokazuje multimedialną instalację Lindy Lach, opowiadającą o relacjach społecznych, zaprasza na „Zanurzanie” – panel dyskusyjny z udziałem artystki, Grzegorza Głowienko i Piotra Rutkowskiego (8 października). W galerii Krupa, gdzie trwa wystawa „Umierająca Gaja” Pawła Baśnika, Marcin Kaliński wygłosi wykład „Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi artystów?”. Zastanowi się nad rozwojem sztuki i twórców (12 października). 

W galerii Lokal 30 odbędzie się XXIX Seminarium Feministyczne, którego tematem przewodnim jest hasło „Nowa zbiorowość”. Dyskusja o współczesnym spojrzeniu na sztukę kobiet lat 70. (7 października) przybliży prace pokazywane równocześnie na wystawie „Zbliżenie”, prezentującej twórczość Izabelli Gustowskiej i Jolanty Marcolli. W 1985 roku artystki stanowiły polską reprezentację podczas jednej z ważniejszych feministycznych wystaw epoki, czyli „Kunst mit Eigen-Sinn. Aktuelle Kunst von Frauen w Museum Moderner Kunst” w Wiedniu.

Warsaw Gallery Weekend 2023, Fot. Materiały prasowe

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie Warsaw Gallery Weekend.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij