Znaleziono 0 artykułów
11.05.2023

Polska po raz czwarty na końcu rankingu równouprawnienia ILGA Europe

11.05.2023
Fot. Getty Images

Ranking ILGA Europe 2023 nie pozostawia złudzeń: na przestrzeni lat Polska nie wykonała żadnego znaczącego kroku, który polepszyłby jakość życia osób LGBT+. Pozostajemy w czołówce najbardziej homo- i transfobicznych krajów w Europie. I choć społeczeństwo wydaje się pod tym kątem mocno zmieniać, prawodawstwo umożliwiające godne funkcjonowanie w naszym kraju wszystkim obywatelem, w niektórych obszarach wręcz nie istnieje.

ILGA Europe to organizacja założona w 1996 roku, wspierająca ruchy LGBTQ w całej Europie. Od 2009 r. publikuje ranking 49 państw europejskich pod względem równouprawnienia osób LGBT+, oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. „Tęczowy ranking” obejmuje siedem kategorii: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgodnienie płci i integralność cielesna, wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), integralność cielesna osób interpłciowych i prawo do azylu. Zgodnie z tymi wyznacznikami za najbardziej przyjazne osobom LGBT+ państwa zostały uznane w tym roku Malta, Belgia i Dania. Polska czwarty rok z rzędu pozostaje na szarym końcu listy – zajęła 42. miejsce przed San Marino, Białorusią, Monako, Rosją, Armenią, Turcją i Azerbejdżanem.

Polska po raz czwarty jednym z najbardziej nietolerancyjnych krajów w Unii Europejskiej

 „W tegorocznym rankingu otrzymaliśmy zaledwie 15 proc. W trzech na siedem kategorii nie otrzymaliśmy żadnego punktu: Polsce brak prawodawstwa dotyczącego tęczowych rodzin, przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści oraz ustaw chroniących prawa osób interpłciowych. Sytuacja wygląda trochę lepiej w kategorii Uzgodnienie płci i integralności cielesnej dotyczącej osób transpłciowych, ale nadal polski proces uzgodnienia płci jest ewenementem w skali światowej: osoby transpłciowe muszą pozywać własnych rodziców, aby móc być w pełni sobą – można przeczytać na stronie KPH.

Choć przez ostatnie cztery lata ciągle zamykamy stawkę wśród krajów należących do Unii Europejskiej, minimalną poprawę można zauważyć w skali całego kontynentu. W zeszłym roku zajmowaliśmy bowiem pozycję 43. Uzyskują w rankingu zaledwie 13 punktów procentowych.

Kampania Przeciw Homofobii dostrzega nadzieję w zmieniającej się akceptacji społecznej Polaków

Nadzieję na lepszą przyszłość osób LGBT+ w Polsce daje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które za działania na rzecz osób nieheteronormatywnych, transpłciowych i interpłciowych otrzymało w tym roku maksymalną liczbę punktów. KPH widzi też zmieniającą się akceptację społeczną w naszym kraju.

Polskie społeczeństwo chce być częścią Unii Europejskiej: wspólnoty nie tylko gospodarczej, ale również wspólnoty wartości. Nie chcemy być dłużej w homofobicznym ogonie Europy. Polki i Polacy chcą Polski demokratycznej, a więc równej i bezpiecznej dla wszystkich. Warto żeby pamiętali o tym politycy i polityczki startujący w wyborach. Wszyscy przecież wiemy, że stać nas na więcej niż zawstydzające ostatnie miejsce, a decyzja o zmianie leży w naszych, wyborczych rękach – dodaje Justyna Nakielska z KPH.

Katarzyna Mizera
Proszę czekać..
Zamknij