Znaleziono 0 artykułów
17.04.2023

Raport „Młode głowy”: Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia

17.04.2023
Raport Młode głowy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży w Polsce

Fundacja Martyny Wojciechowskiej UNAWEZA opublikowała wyniki raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Na pytania dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat odpowiedziało 180 tys. osób z dwóch tysięcy szkół w całej Polsce. To nie są optymistyczne dane.

Projekt „Młode głowy” wystartował w październiku jako kampania edukacyjna dotycząca zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Akcja objęła największe w Polsce, w pełni anonimowe i bezpłatne, badanie stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Zostały one przeprowadzone w szkołach podczas godzin lekcyjnych w formie online we współpracy z partnerującą w projekcie Fundacją Dbam o Mój Zasięg („Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”). Opublikowane wyniki badań są wstępem do dalszych działań, mających na celu zwrócenie uwagi na stan zdrowia psychicznego wśród młodych osób, a także, przede wszystkim, jego poprawę.

Polscy uczniowie mają skrajnie niską samoocenę

Raport „Młode głowy” pokazuje bezradność młodych osób. Co drugi polski uczeń ma skrajnie niską samoocenę. Dowiadujemy się, że 65,9 proc. chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 58,4 proc. towarzyszy poczucie bezużyteczności, a aż 46 proc. ma skrajnie niską samoocenę. 31,6 proc. ankietowanych uczniów mówi wprost, że nie lubi siebie, a 26,4 proc. czuje się mniej wartościowa niż jej otoczenie.

Z pewnością na tak złe samopoczucie rzutuje stres, który przytłacza 81,9 proc. młodych osób. Narastające frustracje i niskie poczucie wartości przyczyniają się do tego, że 8,8 proc. dzieci i młodzieży podjęło już próby samobójcze (może się to przekładać na liczbę aż 340 tys. osób). Do myśli samobójczych przyznało się już 39,2 proc. uczniów, co stanowi ok 1,5 mln osób. Co szóste dziecko okalecza się. Niemal połowa mierzy się z zaburzeniami odżywiania, kompulsywnie objadając się lub głodząc. Aż 40 proc. przyznało, że w internecie ogląda materiały przedstawiające przemoc.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @mlode_glowy

Jak wynika z badań, sami młodzi ludzie są swoimi największymi krytykami – jest tak w przypadku co trzeciej osoby, a żeby poprawić swoją samoocenę odchudza się lub ćwiczy ponad siły. W przypadku połowy samoocena jest skrajnie negatywna.

70 proc. badanych uczniów nigdy nie miało kontaktu z psychologiem. Największe wsparcie daje im rodzina (deklaruje tak ponad połowa badanych), na dalszych miejscach są koledzy oraz nauczyciele. Zdaniem aż 10,5 proc. młodych osób, w ich otoczeniu nie ma ani jednej osoby, która byłaby w stanie w pełni ich zaakceptować.

Brak motywacji

Aż 52,4 proc. uczniów przyznało, że większość ich problemów wynika z braku motywacji do działania. 38,1 proc. dodaje, że ma problemy z koncentracją uwagi, 36,3 proc. mówi wprost o gorszym samopoczuciu psychicznym. Do puli kluczowych problemów dochodzą kłopoty w nauce (30,6 proc.) oraz zaburzenia snu, które dotykają aż 37 proc. młodych osób.

Obraz dzieci i młodzieży, jaki wyłania się z pozyskanych przez nas wyników to obraz przepełniony samotnością, skrajnie niską samooceną i niskim poczuciem sprawczości. Roboczo nazwaliśmy ten stan „triadą kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży”. Przyczynia się to do wzrostu myśli samobójczych oraz zachowań i zamachów samobójczych – tłumaczy Joanna Flis, psycholożka, pedagożka, współtwórczyni narzędzia badawczego i ekspertka w projekcie MŁODE GŁOWY. – Dzieci w kryzysie psychicznym są przekonane o tym, że nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne. Obraz dopełnia niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia. Widać też skalę hejtu oraz doświadczanej przemocy rówieśniczej i domowej

Kampania edukacyjna uświadamia o skali problemu

Po publikacji raportu na temat stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na skalę problemu oraz normalizacja sięgania po pomoc. Eksperci współpracujący w ramach projektu „Młode głowy” opracowali i opublikowali w ramach raportu 40 rekomendacji, które pomogą poprawić jakość życia uczniów. Powstaje także kompleksowa oferta edukacyjna z gotowymi narzędziami pomocowymi, z której będą mogli korzystać nauczyciele i rodzice oraz same dzieci i młodzież. Pojawią się ogólnodostępny program profilaktyczny z praktycznymi materiałami, dostępny od przyszłego roku szkolnego, opracowane rekomendacje i pakiety wsparcia, a także „Złoty standard” pomocy psychologicznej dla wszystkich polskich szkół.

Na stronie mlodeglowy.pl opublikowano nie tylko wyniki raportu, ale także historie 12 osób, które opowiadają o zmaganiach z kryzysem zdrowia psychicznego. Ma to służyć normalizacji i pokazaniu młodym osobom, że nie są w tym same. Na kanale projektu na TikToku, który stał się jednym z głównych kanałów komunikacji, znajduje się mnóstwo materiałów edukacyjnych, w tym informacje na temat dostępnych form pomocy.

Wsparcie ekspertów

Do wsparcia fundacji UNAWEZA w projekcie „Młode głowy” zaangażowało się wiele fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych, w tym m.in.: Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetem Szczecińskim — Instytutem Pedagogiki, Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, Naczelną Radą Adwokacką, Naczelną Izbą Lekarską, Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacją po Drugie, Fundacją Zobacz... JESTEM, SEXed, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Salonem Edukacyjnym EMPIRIA, Fundacją Można Zwariować, Nastoletnim Azylem, Stowarzyszeniem Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, portalem Librus, Donateo. Ambasadorem projektu jest raper Bedoes.

Ewelina Kołodziej
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Raport „Młode głowy”: Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia
Proszę czekać..
Zamknij