Znaleziono 0 artykułów
16.12.2019

Replika noblowskiego medalu Tokarczuk na aukcji WOŚP

16.12.2019
Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)

Niezwykłą darowiznę można wylicytować na aukcji, z której dochód zostanie przekazany na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To był historyczny dzień: 10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Dziś pisarka poinformowała, że zdecydowała się przekazać pierwszą replikę medalu na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema! – napisała na Twitterze noblistka. 

Na swoim Facebooku Jurek Owsiak udostępnił również film, na którym Olga Tokarczuk wręcza mu jedną z trzech replik nagrody. – Olga spowodowała, że zaniemówiliśmy i wirowaliśmy we wszechświecie niesamowitych zdarzeń – napisał przejęty. – Otóż Olga wyjęła oficjalną replikę Medalu Noblowskiego Nobel Prize. Pozłacany, pięknie wykonany medal z podobizną Alfreda Nobla. Na rewersie muza literatury, a pod spodem wyraźny, wygrawerowany napis „O. Tokarczuk”. To stuprocentowy medal naszej Olgi! – dodał, zachęcając do wzięcia udziału w licytacji. 

Pozłacany medal noblowski trafił już na licytację, a jego aktualna cena wynosi już blisko 10 tysięcy złotych. Dochód z aukcji zostanie przekazany na wyposażenie dziecięcych oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, w tym niezbędnych inkubatorów, monitorów i respiratorów oraz specjalistycznych sprzętów, które pojawią się na salach operacyjnych.

Na tegoroczne aukcję trafiły również m.in. kolekcja 200 płyt winylowych Julii Hartwig, prace polskich artystów oraz unikatowe gadżety związane z akcją. Finał 28. edycji Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia 2020 roku.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij