Znaleziono 0 artykułów
07.05.2020

Risk Made in Warsaw łączy siły z Kobasem Laksą

07.05.2020
(Kolaż Kobas Laksa)

Risk Made in Warsaw to marka tworzona przez Antoninę Samecką i Klarę Kowtun nie tylko z miłości do mody miejskiej, ale także do natury. Dlatego Risk działa zgodnie z zasadami zrównoważonej mody, a w swoim nowym projekcie łączy siły z artystą Kobasem Laksą. Zamiast klasycznych zdjęć z kampanii marka prezentuje kolaże o życiu w mieście, ale blisko natury.

Antonina Samecka i Klara Kowtun wzięły na warsztat cytat z Le Corbusiera z lat 20. XX wieku:  „Gigantyczne zjawisko wielkiego miasta będzie się rozwijać wśród radosnej zieleni”. O jego interpretację poprosiły Kobasa Laksę – artystę, który słynie z postapokaliptycznych kolaży. Jak sam przyznaje, jest bacznym obserwatorem miasta. On z kolei zaprosił do współpracy „wyraziste, miejskie osobowości: dziewczyny, które zarówno miasto tworzą, jak i z niego korzystają”. Bohaterkami jego prac zostały dziennikarka i prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana – Bogna Świątkowska, reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21 – Justyna Sobczyk, badaczka street artu i sztuki w przestrzeni publicznej, prezeska Fundacji Puszka – Aleksandra Litorowicz, piosenkarka Alicja Boratyn, makijażystka i stylistka Karolina Wałach, freelancerka Aniela Czartoryska i współzałożycielka Riska – Klara Kowtun.
 
(Kolaż Kobas Laksa)
(Kolaż Kobas Laksa)

To właśnie ich portrety (oczywiście w ubraniach Risk Made in Warsaw – pastelowych płaszczach, kurtkach z nadrukiem skóry pytona, beżowych bluzkach) Laksa umieścił między budynkami, ptakami i zazielenionymi drzewami. Wszystkie kolaże składają się na spójną serię, jednak każdy z nich to oddzielna, zamknięta całość. – Fotomontaż pozwala stworzyć złożoną opowieść, nawet jeśli na pierwszy rzut oka widać na nim po prostu dziewczyny na tle miasta. Każda praca – i każda postać – opowiada trochę inną historię – mówi Kobas.

(Kolaż Kobas Laksa)

Prezentacja kolaży to także świetna okazja, by podkreślić, że Risk Made in Warsaw nie od dziś próbuje „odciążyć naturę”. Marka od zawsze swoje projekty szyje w Polsce w większości z materiałów wyprodukowanych w naszym kraju, przez co zmniejsza ślad węglowy. Niemal 70 proc. procent materiałów Riska ma ekologiczne składy potwierdzone certyfikatami GOTS, Fairtrade, FSC, PSC, EcoCert, Greenpeace DETOX, EU Ecolabel, USDA, GRS i OEKOTEX STANDARD 100, a do ich produkcji używane są włókna z recyklingu. Dodatkowo, zgodnie z ideą zero waste, Risk Made in Warsaw stosuje komputerowe układy kroju, by jak najefektywniej wykorzystać materiał, a ze ścinków szyje rzeczy, które dodaje w prezencie do zakupów.

(Kolaż Kobas Laksa)

Agata Wojtczak
Proszę czekać..
Zamknij