Znaleziono 0 artykułów
01.05.2023

Romantyczne plaże nad Wisłą w sam raz na piknik

01.05.2023
Fot. Franek Jones

Wiosna rozpieszcza nas ciepłem, długimi wieczorami i pięknymi zachodami słońca. To idealna pora na piknik na plaży. Wybraliśmy siedem naszych ulubionych miejscówek nad Wisłą.

7. Plaża Żoliborz

Fot. Franek Jones

Zaczynamy na północy miasta pod warszawską cytadelą. Położenie plaży Żoliborz, oddzielonej od Wybrzeża Gdyńskiego pasem zieleni i niską zabudową, sprawia, że po rozłożeniu się na miękkim piasku zapomnicie o zgiełku wielkiego miasta. To jedyna lewobrzeżna plaża w ścisłym centrum Warszawy, na której zrelaksujecie się jak na całodniowej wycieczce za miasto.

Na miejscu znajdziecie dwa paleniska do grillowania oraz przestrzeń na rozpalenie własnego ogniska i plac zabaw. Ponadto w sezonie letnim można wypożyczyć sprzęt wodny, leżaki i kosze plażowe, a dla tych, którzy wpadną spontanicznie, bez prowiantu, czekają dwa bary, gdzie można zaopatrzyć się w jedzenie i picie. W pobliżu stare, wysokie drzewa, poza romantyczną aurą, roztaczają nad dużą częścią terenu kojący cień.

Jak dojechać? Tramwajem albo autobusem (przystanek Most Gdański lub Cytadela), ale polecam połączyć obiadowanie w plenerze ze spacerem wzdłuż nadwiślańskich bulwarów. Lokalizacja plaży jest idealna na start lub metę pieszej eskapady po zrewitalizowanej promenadzie.

6. Plaża przy Pomoście 511

Fot. Franek Jones

Drugi i ostatni punkt na lewobrzeżnej mapie rankingu – plaża mała powierzchnią, lecz dająca wiele możliwości wypoczynku. W ciągu dnia, przez cały tydzień, to cichy zaułek, gdzie możecie rozłożyć się pod płaczącymi wierzbami i podziwiać Saską Kępę oraz górujący nad prawym brzegiem Wisły Stadion Narodowy. W weekendy i wieczorami ta niepozorna strefa zmienia się nie do poznania. Od targów śniadaniowych przez koncerty, warsztaty, jogę, teatr czy akademie surfingu w ciągu dnia po najbardziej roztańczony plac „pod chmurką” w mieście. To właśnie tu odbywa się latem cykl imprez, takich jak Silent Disco, Beat Kultura czy Where is my mind?, a w pobliskich lokalach do rana leją się strumieniami kolorowe drinki i kręcą przepyszne frykasy z niemal wszystkich stron świata.

Dwa oblicza tego miejsca to ciekawa propozycja dla tych, którzy po romantycznym tête-à-tête mają ochotę oddać się szaleństwu ciepłych, już prawie letnich, nocy w rytmach muzyki i oparach zabawy z pobliskich lokali i klubów.

Jak dojechać? Z centrum autobusami 127, 525 lub 171, albo rowerami miejskimi (stacja koło Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego).

5. Plaża praska „Rusałka”

Fot. Franek Jones

Przenosimy się z kocem na sąsiedni brzeg Wisły do miejsca, z którego Bernardo Bellotto, czyli Canaletto, malował panoramy XVIII-wiecznej Warszawy dla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To właśnie ta plaża, dzięki pięknemu widokowi na Stare i Nowe Miasto, uważana jest za najpiękniejszą w mieście.

Na miejscu: dwa paleniska do grillowania, upleciona z wikliny altana autorstwa Jacka Gądka i boisko do siatkówki. W sezonie letnim działa tu wypożyczalnia leżaków, a w upalne dni rozstawiana jest kurtyna wodna.

„Rusałka” to także przystanek dla promu „Wilga”, który w sezonie letnim przeprawi was z piaszczystego brzegu Pragi pod betonowy pomost Podzamcza i Miejskiego Parku Fontann.

Jest tu tak pięknie, że gdyby Jay Gatsby mieszkał w Warszawie, a nie w Nowym Jorku, tu wyznałby Daisy miłość.

Jak dojechać? Tramwajem (4, 74, 25) lub rowerami miejskimi (stacja Ratuszowa-ZOO)

4. Plaża na Saskiej Kępie

Fot. Franek Jones

Kolejna plaża z promem, tym razem „Słonka”, którym popłyniecie z Saskiej Kępy na Cypel Czerniakowski. Nie uświadczycie tutaj barów, sklepów ani lokali, ale dość dzikie wejście na plażę wynagrodzi te braki.

Na miejscu paleniska na grilla, drewniany plac zabaw, boisko do siatkówki i dużo powalonych konarów drzew, o które przyjemnie oparci, będziecie mogli delektować się widokiem rzeki i prawej, nowoczesnej części miasta z Pałacem Kultury i Nauki i niebieskimi wieżowcami w tle. W szczycie sezonu letniego, podobnie jak na innych miejskich plażach, możecie skorzystać z wypożyczalni leżaków.

Jak dojechać? Autobusami 136 lub 117. Niestety w pobliżu plaży nie ma żadnej stacji rowerowej.

3. Plaża Romantyczna

Najładniej zagospodarowana plaża w mieście, którą może poszczycić się dzielnica Wawer, to przedostatni punkt warszawskiej części trasy. Została nagrodzona w 2021 r. Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Na miejscu zadaszone stoły piknikowe, paleniska, boisko do siatkówki, punkt widokowy z drewnianej palisady i piasku nad samą Wisłą, ławki, łąka zalewowa z gatunkami roślin i zwierząt pod ochroną, ścieżka rowerowa przez las łęgowy czy miejsce do zacumowania kajaków podczas spływu. Na plaży możecie się wylegiwać na piachu lub trawie – infrastruktura została wymyślona tak, by zadowolić najwybredniejszych piknikowiczów.

Jak dojechać? Autobusem 146 i 702. Na tę plażę warto wybrać się własnym rowerem, bo stacje miejskich bicykli są dość daleko. Z Plaży Romantycznej można dopłynąć promem na drugi brzeg rzeki do plaży Zawady w Wilanowie, a stamtąd już tylko rzut beretem na spacer po ogrodach pałacu króla Jan III Sobieskiego.

2. Poniatówka

Romantyczną przygodę warto rozpocząć w sercu miasta. Znajdziemy tu zagospodarowaną część plaży z paleniskami, część dziką z krzakami i drzewami, pod którymi skryjecie się w upalnych chwilach, piasek pod Mostem Poniatowskiego, na którym można przeczekać letnią burzę czy deszcz w towarzystwie drugiej połówki. Część barowo-restauracyjna, która pozwoli wam pozostać w formie i siłach witalnych. Plac zabaw, toalety, prom „Pliszka”, którym dopłyniecie na drugą stronę Mostu Poniatowskiego, oraz boisko do siatkówki, a także wydarzenia, takie jak: kino letnie, koncerty czy imprezy z DJ-em.

Przywitać w tym miejscu warszawski świt to kwintesencja letnich imprez i spotkań nad Wisłą.

Jak dojechać? Tramwajem (7, 9, 22, 24, 26), autobusem (117, 158) albo rowerem.

1. Plaża przy ujściu Świdra

Fot. Franek Jones

Moja ulubiona miejscówka. Może nie do końca w Warszawie, ale wystarczająco blisko miasta. Malowniczo położona plaża, a właściwe całe mnóstwo plaż, gdzie z łatwością można zaszyć się we dwoje. Na miejscu nie ma udogodnień infrastrukturalnych, promu ani głośnych imprez. Za to bezmiar ciszy, czysty piasek, trawa. Dodatkowy atut: tu można się w Wiśle wykąpać. Zachęcam do przyjazdu z samego rana, by zająć jak najlepsze miejsce na plaży lub skarpie wzdłuż rzeki. Potem można zaplanować wycieczkę rowerową śladem przedwojennych zabytków Otwocka. Jak dojechać? Bezpośrednimi pociągami ze stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Franek Jones
Proszę czekać..
Zamknij