Znaleziono 0 artykułów
19.09.2020

Ruth Bader Ginsburg nie żyje

19.09.2020
(Fot. Getty Images)

Druga kobieta w historii, która zasiadła w amerykańskim Sądzie Najwyższym, jedna z najwybitniejszych współczesnych prawniczek, ikona feministek, zmarła w wieku 87 lat. 

Ruth urodziła się w 15 marca 1933 roku. Wychowała na Brooklynie w rodzinie żydowskich imigrantów z Odessy. Chociaż osiągała wybitne wyniki w nauce, miała w ogóle nie iść na studia, żeby rodziców było stać na uczelnię dla jej brata. W końcu zdała na Cornell, a w 1959 roku ukończyła Columbię. Jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stałe stanowisko profesorskie na tej uczelni. Zajmowala się prawami kobiet, prawem antydyskryminacyjnym i wolnością obywatelską. W 1993 roku ówczesny prezydent Bill Clinton powołał ją do Sądu Najwyższego jako drugą kobietę w historii.

(Fot. Getty Images)

W karierze kibicował jej poznany na uczelni mąż, Martin Ginsburg, który był „pierwszym mężczyzną, który dostrzegł mój umysł”, jak mówiła sędzia. Zrezygnował z kariery prawnika podatkowego w Nowym Jorku, żeby umożliwić rodzinie przeprowadzkę do Waszyngtonu w 1980 roku, gdy ją powołano na sędzię sądu apelacyjnego. Byli nierozłączni aż do jego śmierci w 2010 roku. Mieli dwoje dzieci (profesorkę prawa i producenta muzycznego), doczekali się czworga wnucząt i jednego prawnuka.

Ruth w Sądzie Najwyższym przysłużyła się do wydania wielu rewolucyjnych decyzji, które zmieniły amerykańskie prawo. Przez pewien czas była jedną kobietą w składzie sędziowskim – po odejściu Sandry Day O'Connor na emeryturę w 2006 roku. Barack Obama powołał potem na stanowiska Sonię Sotomayor w 2009 roku i Elenę Kagan rok później. 

W ostatnich latach sędzia, nazywana „Notorious RBG”, stała się ikoną popkultury za sprawą niezłomnej postawy, a także bestsellerowej biografii wydanej w 2015 roku i filmu dokumentalnego z 2018 roku. 

Sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg walczyła z rakiem trzustki. Od wielu lat zmagała się z problemami zdrowotnymi – chorowała na raka jelita grubego, potem raka płuc, w ostatnich miesiącach regularnie poddawała się radioterapii. – Będę pracować tak długo, jak długo uda mi się to robić na sto procent – mówiła w ostatnich wywiadach.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij