Znaleziono 0 artykułów
31.03.2020

Rząd zaostrza warunki kwarantanny

31.03.2020
(Fot. Stefan Maszewski/REPORTER)

Limit osób przebywających w sklepach, godziny przeznaczone wyłącznie dla seniorów oraz obowiązek noszenia rękawiczek podczas zakupów to niektóre z nowych obostrzeń zapowiedzianych przez premiera w celu zatrzymania dalszego rozwoju epidemii. 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń dotyczących kwarantanny. Wśród nich znalazły się, m.in. ograniczenia transportu zbiorowego i przemieszczania. Według zapowiedzi, przepisy mają obowiązywać do 11 kwietnia. 

W związku ze stale rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce, rząd zdecydował się na dodatkowe zaostrzenia warunków kwarantanny. Podczas konferencji prasowej premier zapowiedział, m.in. wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepach (trzy osoby na jedną kasę) oraz wyznaczenie godzin dla seniorów (między 10 a 12 sklepy i apteki będą otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia). 

Warszawa (Fot. Jakub Kamiński, East News)

Decyzją rządu zamknięte zostaną wszystkie salony fryzjerskie i kosmetyczne, a w weekendy również wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Sklepy spożywcze i drogerie pozostaną otwarte, ale podczas zakupów konieczne będzie noszenie rękawiczek ochronnych. Tych niestety, jak zaznaczają komentatorzy, w wielu miejscach brakuje już dziś. Rękawiczki mają dostarczyć sklepy. 

Docierają do nas informacje o kolejnych zarażonych i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało kraje Europy Zachodniej. Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń – powiedział podczas konferencji premier Morawiecki.

W Polsce potwierdzono do tej pory ponad 2100 przypadków zachorowań na Covid-19, choć coraz głośniej mówi się, że liczba ta może być znacznie niższa od rzeczywistej. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim. Od wybuchu epidemii zmarło już 31 osób. 

Mimo stale rosnącej liczby zachorowań i kolejnych zaostrzeń kwarantanny, Rada Ministrów nie zapowiedziała zmiany terminu wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij