Znaleziono 0 artykułów
27.12.2023

Serialowe adaptacje książek kultowych pisarzy i pisarek

27.12.2023
Serialowe adaptacje książek kultowych pisarzy i pisarek (Fot. Materiały prasowe)

Wciągają nas od pierwszego po ostatni odcinek, a do kolejnych sezonów odliczamy dni. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że świetny serial poprzedzała genialna książka. Oto najciekawsze seriale na podstawie książek kultowych pisarzy i pisarek.

Serial „Zagłada domu Usherów” na podstawie noweli Edgara Allana Poe

 

Nowela amerykańskiego poety, krytyka literackiego i nowelisty po raz pierwszy opublikowana w 1839 r. doskonale oddaje jego literacki kunszt, wszechstronność i pionierskie podejście do tworzenia gatunków literackich. Mimo iż król powieści grozy tworzył w pierwszej połowie XIX w., jego dzieło „Zagłada domu Usherów” z łatwością udało się zaadaptować do współczesnych realiów. Serial opowiadający o niebywale zamożnej i zepsutej rodzinie Usherów, którzy giną w tragicznych okolicznościach na skutek złożonej przed laty przysięgi głów rodu, zyskał ogromną popularność na platformie streamingowej Netflix. Zarówno nowela, jak i serial w reżyserii Mike’a Flanagana z Bruce’em Greenwoodem, Carlą Gugino i Mary McDonell są absolutnie wciągające i przerażające.

„Wiedźmin” na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego

 

Prawdopodobnie żaden polski autor nie zyskał takiej międzynarodowej sławy, jednocześnie łącząc kilka pokoleń fanów fantastyki. Po osławionej grze fabularnej w konwencji fantasy wyprodukowanej przez CD Projekt Red serialowej ekranizacji sagi podjął się Netflix, przeznaczając gigantyczny budżet na produkcję kultowej historii (tylko na dwa pierwsze sezony platforma przeznaczyła ponad 250 mln dolarów). Serial zadebiutował na platformie Netflix w grudniu 2019 r., momentalnie zdobywając uznanie wśród fanów Geralta z Rivii. W tytułową rolę wcielił się Henry Cavill, rolę Yennefer zagrała Anya Chalotra, z kolei Ciri – Freya Allan. Pierwsze dwa sezony „Wiedźmina” cieszyły się ogromną popularnością, jednak z uwagi na rozbieżności między cyklem książek Andrzeja Sapkowskiego a scenariuszem opinie fanów o trzecim i czwartym sezonie serialu były krytyczne, a Henry Cavill zapowiedział, że nie weźmie już udziału w kolejnych sezonach serialu.

„Lupin” na podstawie książek Maurice’a Leblanca

 

Francuski pisarz Maurice Leblanc stworzył postać Arsène’a Lupina, włamywacza dżentelmena na początku XX w. Cykl o czarującym przestęcy (17 powieści i 39 opowiadań) okazał się ogromnym sukcesem czytelniczym, a ponad sto lat później zainspirował twórców serialu „Lupin”. Postać Assane’a Diopa (w roli głównej Omar Sy) została oparta na cechach osobowości Arsène’a Lupina. Jego celem jest dokonanie zemsty na zamożnej rodzinie, która zniesławiła jego ojca.

„Gra o tron” na podstawie książek George’a R.R. Martina

 

Uniwersum fantastyki George’a R.R. Martina jest wyjątkowe. Kiedy w 2010 r. HBO wypuściło pierwszy odcinek serialu „Gra o tron” na podstawie pierwszego tomu sagi „Pieśń lodu i ognia”,  świat opanowała mania na punkcie stworzonych przez Martina historii. Serial doczekał się ośmiu sezonów, a przedstawione w nich sceny batalistyczne należą do najlepszych i najdroższych w historii telewizji. Fani pisarstwa George’a R.R. Martina zarzucali twórcom serialu narrację niezgodną z literacką fabułą, a mimo to serial znajduje się w czołówce najlepszych produkcji telewizyjnych wszech czasów.

„Opowieść podręcznej” na podstawie powieści Margaret Atwood

 

Antyutopijna powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood została wydana w 1985 r. i momentalnie stała się światowym fenomenem, który powtórzył swój sukces za sprawą serialu Hulu z 2017 r. Autorka przenosi nas do Republiki Gilead, w której panuje ortodoksyjny reżim. W tym „piekle kobiet” władzę sprawuje garstka uprzywilejowanych mężczyzn nazywających się komendantami. Wszyscy sprzeciwiający się ich woli są zabijani, a zniewolone kobiety sprowadzone do roli Podręcznych, których zadaniem jest rodzenie dzieci swoim panom.

Powieść Margaret Atwood pokazuje, do czego prowadzi religijny fanatyzm i skrajny patriarchat. W serialu, który doczekał się sześciu sezonów, w główną rolę June Osborne wciela się Elisabeth Moss. O sile uniwersalnego przekazu zarówno genialnej książki, jak i wstrząsającego serialu świadczy również to, jak mocno jego symbole rezonują ze społeczeństwami wywodzącymi się z różnych kultur, czego dowodem są protesty w obronie praw kobiet na całym świecie.

„Sherlock” na podstawie powieści Arthura Conan Doyle’a

 

Postać Sherlocka Holmesa stworzona przez sir Arthura Conan Doyle’a jest prawdopodobnie najbardziej znanym detektywem w historii kultury. O jego przygodach powstały w sumie cztery powieści – pierwsza ukazała się w 1887 r. – oraz 56 opowiadań. Niebywałe losy genialnego detektywa o analitycznym umyśle doczekały się wielu ekranizacji, jednak współcześnie do najpopularniejszych należy serial produkcji HBO Max z Benedictem Cumberbatchem w roli Sherlocka oraz Martinem Freemanem w roli Doktora Watsona. O geniuszu pisarskim i ponadczasowości powieści Arthura Conan Doyle’a świadczy również to, że jego historie z łatwością dały się przełożyć na współczesny język opowieści.

„Duma i uprzedzenie” na podstawie powieści Jane Austen

 

Powieść Jane Austen z 1813 r. opisująca w konwencji romansu życie wyższych sfer w georgiańskiej Anglii rozpalała emocje kilku pokoleń i doczekała się wielu ekranizacji. Każda fanka „Dumy i uprzedzenia” ma swojego ulubionego pana Darcy’ego, ale w czołówce z pewnością znajduje się Colin Firth, który zagrał zamożnego kawalera w serialu BBC z 1995 r.

W najsłynniejszej powieści Jane Austen poznajemy historię Elisabeth Bennet, jednej z pięciu sióstr, których matka postawiła sobie za cel dobrze wydać córki za mąż. Atmosfera w malowniczym Netherfield ożywia się, gdy wprowadza się do niego zamożny Charles Bingley. Na balu wraz z przyjacielem, nieco ponurym panem Darcym, poznaje siostry Bennet. Między Elizabeth a Fitzwilliamem Darcym zaczyna iskrzyć, ale jak w każdym romansie na drodze ku spełnieniu ich miłości stają różne przeszkody. W końcu – jak pisała Jane Austen – „Wszyscy jesteśmy głupcami, jeśli chodzi o miłość”. Serial na podstawie powieści stał się klasyką małego ekranu. Obecnie można go obejrzeć na Canal+ online.

Ewelina Kołodziej
Proszę czekać..
Zamknij