Znaleziono 0 artykułów
03.06.2022

SEXED.PL: Wystawa „Rodzina” Stanisława Bonieckiego

03.06.2022
(Fot. Stanisław Boniecki)

Na wystawie „Rodzina” Stanisława Bonieckiego w Galerii Sztuki Bimer można podziwiać efekty współpracy fotografa z fundacją Sexed.pl. Na zdjęciach pokazano różnorodne rodziny, które wystąpiły na łamach książki „Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”.

Fotografia ma ogromną moc. Może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje, rozpoczynać rozmowy, mobilizować nas do działania i do zmian – przekonuje Anja Rubik. Taką moc ma projekt Stanisława Bonieckiego zrealizowany wspólnie z fundacją Sexed.pl. Jego efekty można oglądać na wystawie „Rodziny”.

(Fot. Stanisław Boniecki)
(Fot. Stanisław Boniecki)

Projekt pokazuje dzieci i ich opiekunów w codziennych relacjach. Bliskość i domowa atmosfera przedstawione na zdjęciach są niezbędne do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla rozmów o ciele, seksualności, dorastaniu i wszystkich innych tematach poruszonych w książce. A to właśnie priorytet tego przedsięwzięcia – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Stanisław Boniecki, fotograf mający na koncie okładki „Vogue Polska”, sesje dla „Vogue Hong Kong”, „Dazed”, czy „i-D”, sfotografował rodziny z całej Polski do nowej książki fundacji Sexed.pl „Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”. Efektem jego pracy jest seria wyjątkowych zdjęć – pełnych pozytywnych emocji, prawdziwych uczuć, miłości i bliskości.

(Fot. Stanisław Boniecki)
(Fot. Stanisław Boniecki)
(Fot. Stanisław Boniecki)

Jak mówi Stanisław Boniecki, ważna jest różnorodność rodzin. – Są rodziny wielodzietne lub takie, w których dzieci wychowuje tylko jeden rodzic, są też rodziny dzieci z niepełnosprawnościami. Fotografowałem zwykłe życie. Jedni zaprosili mnie na śniadanie, do innych wybrałem się w weekend na działkę – wspomina autor zdjęć.

Kuratorem wystawy został Filip Niedenthal. Jak przekonuje, myślą przewodnią projektu jest życie bez tabu. – Idea wychowywania kolejnych pokoleń w otwartości i zaufaniu bardzo do mnie przemawia. Pielęgnowanie obopólnego zaufania jest niezwykle ważne – zaufania rodziców wobec dzieci, ale przede wszystkim dzieci wobec rodziców i również wobec społeczeństwa – wyjaśnia kurator. I dodaje, że to, co stało się z plakatami promującymi najnowszy numer „Vogue Polska”, pokazuje, jak ważne i potrzebne są w Polsce takie projekty jak „Rodziny” i działalność fundacji Sexed.pl.

(Fot. Stanisław Boniecki)
(Fot. Stanisław Boniecki)
(Fot. Stanisław Boniecki)

Misją fundacji jest szerzenie edukacji seksualnej, rozumianej nie tylko jako rozmowy o samym akcie seksualnym, antykoncepcji czy świadomej zgodzie, ale także jako przestrzeń do mówienia o dorastaniu, towarzyszących mu emocjach w stosunku do innych ludzi, ale też do siebie samych. To właśnie na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za edukację seksualną dzieci. Później dzielą ten obowiązek ze szkołą, popkulturą, rówieśnikami i wszystkimi innymi źródłami informacji. Ale to właśnie w domu padają pierwsze ważne pytania, a dla rodzica podjęcie tematu tabu przez dziecko powinno stanowić komplement. Świadczy o ogromnym zaufaniu, jakim został obdarzony – mówią przedstawiciele Fundacji Sexed.pl.

Do 15 czerwca można oglądać wystawę w Galerii Sztuki Bimer.

(Fot. Stanisław Boniecki)

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij