Znaleziono 0 artykułów
03.08.2022
Artykuł partnerski

Medycyna w służbie piękna

03.08.2022
(Fot. Getty Images)

Lekarze różnych specjalizacji podjęli wyzwanie, by dla dobra pacjenta i jeszcze doskonalszych efektów terapii połączyć siły w walce o piękno. Współpraca między wrocławską kliniką SKIN SPA i warszawską Dr Szczyt-Charytonowicz jest pionierskim pomysłem, który łączy dermatologię estetyczną z chirurgią plastyczną. Od tej chwili podejście do odmładzania zarówno wśród pacjentów, jak i wśród specjalistów zmieni się na zawsze.

Każda operacja czy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej oznacza dla pacjenta wyzwanie. Drobiazgowe badania, konsultacje i wizyty lekarskie przed zabiegiem i po nim są ważną częścią całej procedury. Jednak do tej pory niewiele mówiło się o wcześniejszym przygotowaniu samej skóry przed operacją oraz o późniejszej opiece pooperacyjnej. Tu niezbędna staje się praca lekarza, specjalisty w dziedzinie dermatologii estetycznej oraz kosmetologa i fizjoterapeuty. Dlaczego to tak ważne?

(Fot. Materiały prasowe)

Dobrym przykładem może być lifting twarzy. By przyniósł oczekiwane rezultaty, skórę należy odpowiednio przygotować, a czasem nawet wyleczyć. Pacjentki, które kwalifikowane są do tego zabiegu często zmagają się z wiotkością, ścieńczeniem skóry, nierówną pigmentacją i zmianami naczyniowymi. Jest to konsekwencja procesów starzenia zachodzących w skórze i uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UV. 

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt-Charytonowicz (Fot. Materiały prasowe)

Aby w pełni cieszyć się z efektu uniesienia tkanek, co jest celem liftngu chirurgicznego, należy te niekorzystne objawy zniwelować. Poza tym im lepiej nawilżona, jędrna i elastyczna skóra, tym szybciej się zagoi po operacji, a gdy jej koloryt jest wyrównany, twarz wygląda jeszcze młodziej. Stąd też ważne jest zastosowanie procedur przygotowawczych obejmujących kurację domową odpowiednimi preparatami i zabiegi gabinetowe jak np. lasery naczyniowe, złuszczania, które dobiera dermatolog estetyczny.

SKIN SPA Centrum Dermatologii Estetycznej (Fot. Materiały prasowe)

Z kolei po zabiegu chirurgicznym poza jakością i wyglądem skóry lekarz medycyny estetycznej zwraca uwagę na prawidłowe gojenie i regenerację. By przyspieszyć cały proces, przywrócić pacjentowi komfort, a skórze gładki wygląd, lekarz może zlecić wykorzystanie zabiegów opartych na technologii laserowej, masażach, jak i zabiegi igłowe w połączeniu z odpowiednim dbaniem o gojące się miejsca cięcia.

(Fot. Getty Images)

Należy pamiętać, że każda decyzja o rodzaju terapii czy postępowaniu jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie ma przecież dwóch identycznych skór, a proces gojenia może przebiegać w bardzo różny sposób.

Chirurgia i dermatologia w duecie

Każdy, kto decyduje się na korektę plastyczną nosa, powiększanie piersi czy lifting brzucha, chce jak najszybciej wrócić do codzienności i cieszyć się z efektów zabiegu. Dlatego niezbędna staje się współpraca między lekarzami z różnych dziedzin medycyny. – Zespół kliniki Skin SPA to lekarze dermatolodzy z doświadczeniem w medycynie estetycznej i wykwalifikowani kosmetolodzy, którzy realizują mój cel, jakim jest odpowiedzialne podejście do procedur przeciwstarzeniowych i zdrowia skóry. Dermatologia estetyczna dynamicznie się rozwija, mamy do dyspozycji światowe technologie oraz wiedzę, która pozwala nam osiągać założone rezultaty. Mimo to istnieje szereg przypadków klinicznych i potrzeb terapeutycznych, którym nie jesteśmy w stanie sprostać metodami małoinwazyjnymi. Tutaj konieczna jest współpraca z chirurgami plastycznymi. Mając na uwadze profil naszych pacjentów i moje własne wymagania dotyczące fachowości oraz bezpieczeństwa, podjęłam współpracę z jedną z wiodących tego typu klinik w Polsce – Dr Szczyt-Charytonowicz w Warszawie. Dodatkowo chcę zwrócić uwagę na konieczność właściwego postępowania z pacjentem po operacji plastycznej, które nie kończy się z chwilą ściągnięcia szwów i wymaga dalszej opieki wykwalifikowanego personelu. Wszystko po to, żeby gojenie było prawidłowe, blizny niewidoczne, a efekty długotrwałe – tłumaczy dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej American Academy of Aesthetic Medicine z wrocławskiego SKIN SPA.

Jak wygląda współpraca z punktu widzenia chirurga? – Od dawna przestaliśmy postrzegać chirurgię plastyczną wyłącznie przez pryzmat sali operacyjnej, stawiając na holistyczną opiekę i kompleksowość oferowanych naszym pacjentom usług. Wszystko po to, by efekty operacji były nie tylko doskonałe, lecz także trwałe. Dlatego nieodzownym elementem pracy chirurga plastyka jest ścisła współpraca z dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej, kosmetologiem i fizjoterapeutą. Odpowiednie przygotowanie skóry przed zabiegiem oraz właściwe postępowanie z bliznami po zabiegu ma ogromne znaczenie dla całego procesu gojenia i rekonwalescencji. A różnorodność dostępnych zabiegów laserowych czy regeneracyjnych sprawia, że dla każdego z naszych pacjentów możemy przygotować indywidualny plan terapii, odpowiedni dla rodzaju operacji i potrzeb skóry. W tym celu postanowiliśmy również połączyć siły z dr Karoliną Kopeć-Pyciarz, dermatologiem i certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej, która w swojej wrocławskiej klinice Skin SPA oferuje pacjentom kliniki Dr Szczyt-Charytonowicz doskonałą opiekę. Dla nas jest to pewność, że są oni w dobrych rękach, a dla osób mieszkających we Wrocławiu i jego okolicach zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż częste podróże do Warszawy – mówi dr Michał Charytonowicz, specjalista chirurgii plastycznej i współwłaściciel warszawskiej kliniki Dr Szczyt-Charytonowicz

Ilona Rechnio
Proszę czekać..
Zamknij