Znaleziono 0 artykułów
06.10.2022

Słowenia legalizuje małżeństwa jednopłciowe i umożliwia im adopcję dzieci

06.10.2022
Fot. Getty Images

We wtorek 4 października 2022 roku Słowenia, jako pierwszy z krajów byłego bloku komunistycznego, zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci i zezwoliła na adoptację przez nie dzieci. Za poprawką w kodeksie rodzinnym, która to umożliwiła, zagłosowała zdecydowana większość słoweńskich parlamentarzystów.

Wystarczyła zaledwie jedna poprawka, żeby Słowenia zmieniła dotychczasowe przepisy i zalegalizowała jednopłciowe małżeństwa, a także umożliwiła im adopcję dzieci. To pierwszy taki przypadek w Europie Wschodniej i prognostyk zmian. Zwłaszcza że nowe prawo nie zostało „przepchnięte”, lecz opowiedziała się za nim znacząca większość parlamentarzystów – 49 osób „za”, 29 „przeciw”, a jedna wstrzymała się od głosu. – Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par jednopłciowych, co powinno obowiązywać od dawna – powiedział słoweński sekretarz stanu Simon Maljevac.

W pozostałych krajach dawnego bloku wschodniego analogiczne zmiany legislacyjne zachodzą powoli, choć prawo jest znacznie bardziej liberalne niż w Polsce. Od 2016 roku Estonia honoruje związki jednopłciowe zawarte w innych państwach. Czechy i Węgry uznają jednopłciowe związki partnerskie.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Słowenia legalizuje małżeństwa jednopłciowe i umożliwia im adopcję dzieci
Proszę czekać..
Zamknij