Znaleziono 0 artykułów
03.03.2022

Światowe koncerny wstrzymują sprzedaż w Rosji

03.03.2022
Fot. Getty Images

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę sprzeciw wobec wojny wyrażają światowe koncerny, które przestają sprzedawać produkty w Rosji. Wśród nich znaleźli się tacy giganci, jak H&M, Warner Bros., czy Apple.

H&M

Szwedzki H&M jest drugim na świecie sprzedawcą odzieży. W środę, 2 marca, gigant poinformował o tymczasowym wstrzymaniu sprzedaży produktów w Rosji. W oficjalnym oświadczeniu napisano, że sieć „jest zaniepokojona rozwojem sytuacji w Ukrainie i wspiera wszystkich cierpiących. Ze względu na bezpieczeństwo klientów i współpracowników tymczasowo zamykamy wszystkie sklepy na terenie Rosji”. Wstrzymana została również sprzedaż online.

Dla sieci H&M Rosja jest szóstym co do wielkości rynkiem. Ma w tym kraju ponad 150 sklepów. Udział w przychodach za czwarty kwartał 2021 roku wyniósł 4 proc.

Apple

Apple wstrzymał sprzedaż produktów, m.in. smartfonów, tabletów, laptopów na rynku rosyjskim. Wcześniej zablokował możliwość korzystania z usługi Apple Pay w tym kraju. Decyzja o wstrzymaniu sprzedaży produktów Apple w Rosji dotyczy jedynie nowych urządzeń. Klienci, którzy już je posiadają, nadal będą mogli je aktualizować i korzystać z App Store. Dodatkowo koncern ograniczył możliwość korzystania z aplikacji rosyjskich mediów, na które UE nałożyła sankcje: Sputnika i RT.com, a Apple Maps przestało transmitować na żywo ruch na ulicach w Ukrainie, aby chronić cywilów i żołnierzy przed ostrzałem.

Koncerny motoryzacyjne: General Motors, Volvo, Volkswagen, Renault, Jaguar Land Rover, BMW, Mercedes-Benz, Harley-Davidson Inc., Mazda, Honda

Produkcję i sprzedaż w Rosji wstrzymały Volkswagen, Volvo Cars i Volvo AB, podobnie jak BMW, Mercedes, Harley-Davidson Inc. i Jaguar Land Rover, który należy do indyjskiej grupy TATA. Sprzedaż aut w Rosji wstrzymały również dwie marki japońskie – Mazda i Honda.

Potępiamy agresję na Ukrainę, z dużym niepokojem i przerażeniem śledząc rozwój wydarzeń. Przez obecną sytuację geopolityczną, wstrzymamy do odwołania krajową produkcję oraz eksport na rynek rosyjski – podał rzecznik BMW.

Sprzedaż wstrzymał również Ford: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją Rosji na Ukrainę i bezpieczeństwem narodu ukraińskiego. Ze skutkiem natychmiastowym, Ford zawiesza nasze ograniczone operacje w Rosji i podejmuje działania wspierające fundację Global Giving Ukraine Relief [Ford wpłacił 100000 dolarów na działania fundacji  przyp.red.]”, napisał na Twitterze szef koncernu, Jim Farley.

Adidas, Nike

Adidas zawiesił współpracę z Rosyjską Federacją Piłki Nożnej. Oznacza to, że gigant sportowy nie będzie już produkował odzieży dla rosyjskich piłkarzy. Ze sprzedaży produktów na terenie Rosji wycofał się również Nike. Mieszkańcy Rosji nie mogą także dokonywać zakupów na stronie internetowej sklepu.

Disney, Warner Bros., Sony Pictures Entertainment

Hollywoodzkie studia Disney, Warner Bros. i Sony Pictures Entertainment zapowiedziały, że wstrzymają premiery kinowe nadchodzących filmów w Rosji. Rosjanie nie zobaczą, m.in. disneyowskiej komedii „To nie wypanda”, najnowszego „Batmana” Warnera Brosa., czy marvelowskiej produkcji „Morbius” z Jaredem Leto w roli głównej.

„Podejmujemy decyzje biznesowe w oparciu o zmieniającą się sytuację. Biorąc pod uwagę skalę narastającego kryzysu uchodźczego, współpracujemy z naszymi partnerami z organizacji pozarządowych, aby zapewnić pilną pomoc humanitarną”, napisał Disney w oświadczeniu.

Netflix, Spotify

Rosjanie mogą mieć również problem z opłaceniem Netfliksa i Spotify. W wyniku sankcji nałożonych na Federację Rosyjską niemożliwe stało się korzystanie z Google Pay i Apple Pay, jak również płatność kartą Visa i Mastercard.

Netflix zapowiedział także, że nie dostosuje się do nowych przepisów, które nakazują platformie streamingowej transmisję wystąpień Władimira Putina i najwyższych rosyjskich urzędników państwowych.

Ukrainę wspierają również:

BBC - odebranie licencji na nadawanie

Bolt - 5 milionów euro przekazane na pomoc Ukrainie

Chevrolet - wyjście z rosyjskiego rynku

Cadillac - wyjście z rosyjskiego rynku

Coca-Cola - zawieszenie działalności do odwołania

FedEx - całkowity zakaz dostaw

Google - 15 milionów dolarów przekazane na pomoc Ukrainie

Dell i HP - wstrzymują sprzedaż do Rosji

Instagram - zablokowanie rosyjskiej propagandy

Intel - zakaz dostawy mikrochipów

NFT - zamraża konta Rosjan i Białorusinów. Fundusze na nich zgromadzone zostaną przekazane na wsparcie działań broniących się przed rosyjską inwazją Ukraińców.

Nestle - zamknięto wszystkie fabryki na terenie Rosji

Porsche, Renault - opuszczenie terytorium Rosji

Snapchat - wyłączenie aplikacji w Rosji i Białorusi. 15 milionów dolarów przekazane na pomoc Ukrainie.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij