Znaleziono 0 artykułów
09.04.2020

Szczepan Twardoch wyróżniony przez „The Times”

09.04.2020
(Fot. Fot. Damian Klamka/East News)

„Król” książką miesiąca według prestiżowego brytyjskiego dziennika. Angielska wersja w tłumaczeniu Seana Gaspera Bye’a ukaże się nakładem wydawnictwa Amazon Crossing już 21 kwietnia. 

Laureat Paszportu Polityki cieszy się uznaniem zagranicznych krytyków. Zarówno amerykański „The New York Times” w styczniu, jak i brytyjski „The Times” w kwietniu docenił opowieść o żydowskim bokserze Jakubie Szapiro. „The King of Warsaw”, bo tak brzmi międzynarodowy tytuł, uplasował się na wysokiej pozycji w rankingu „The Times” obok brytyjskich powieści takich jak „Arrowood and the Thames Corpses” Micka Finlaya czy „The Book of Longings” Sue Monk Kidd. Recenzenci z „Publishers Weekly” podkreślają, że „kompulsywnie wciągająca” historia o przedwojennej Warszawie opowiedziana jest w brutalny, ale zaskakująco wnikliwy sposób. Narrator ukazuje się czytelnikowi jako osoba niepogodzona ze swoją przeszłością, która stawia pytania o własną tożsamość – narodową, religijną, a także polityczną.

W podobnym tonie wypowiadają się autorzy recenzji z „Kirkus Reviews”, chwaląc prowadzenie akcji „z bezwzględną energią”. Z kolei redakcja „The New York Times” zwróciła uwagę na brawurowe tłumaczenie powieści i doceniła inne polskie pozycje takie jak chociażby „Jak nakarmić dyktatora?” Witolda Szabłowskiego w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones.

Powieść „Król” ukazała się w 2016 roku, a jesienią minionego roku zakończono zdjęcia do ekranizacji w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (twórcy filmu „Ostatnia rodzina” o Beksińskich). Główną rolę w serialu zagra Michał Żurawski, a w drugoplanowe postacie wcielą się m.in. Arkadiusz Jakubik, Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn i Borys Szyc. Za scenariusz odpowiedzialny jest sam autor książki z pomocą Łukasza M. Maciejewskiego i Dany Łukasińskiej. Produkcją wykonawczą dla telewizji CANAL+ Polska zajęli się Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Film.

Kontynuacją „Króla” jest „Królestwo” wydane jesienią 2018 roku.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij