Znaleziono 0 artykułów
19.04.2023

Piosenki, które stworzyła sztuczna inteligencja, podbijają social media

19.04.2023
(Fot. Getty Images)

Czy wiesz, że twoją następną ulubioną piosenkę prawdopodobnie napisze sztuczna inteligencja? Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni media społecznościowe zalały utwory wygenerowane przez tego typu programy. Sprawdzamy, co to oznacza dla branży muzycznej i nas, słuchaczy.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak brzmiałyby „My Heart Will Go On” w wykonaniu Ariany Grande albo „Starboy” zaśpiewany przez Michaela Jacksona? Teraz możecie zaspokoić swoją ciekawość. Wszystko, co musicie zrobić, to wybrać jeden z wielu muzycznych generatorów napędzanych sztuczną inteligencją, załadować tytuł i wykonawcę, a następnie zaczekać, aż program stworzy „cover”. W zależności od dostępnego materiału i stanu zaawansowania AI, to, co usłyszycie, będzie brzmiało jak zaginiony utwór z portfolio waszego idola czy idolki albo mechaniczny głos z przestarzałej windy. Najpewniej będzie to mniej lub bardziej udany miks obu.

@the_wizard_a.d @ghostwriter977 ♬ Heart on my sleeve the wizard remix - The Wizard

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni w mediach społecznościowych zaroiło się od piosenek stworzonych przez programy sztucznej inteligencji. Część z nich, jak „Heart on My Sleeve” w wykonaniu Drake’a i The Weeknd, stały się natychmiastowym wiralem. Utwór Kanadyjczyków, stworzony na podstawie analizy ich muzycznego katalogu, przesłuchano blisko pięć milionów razy, zanim został usunięty z platform streamingowych. Wytwórnia Universal Music Group nazwała projekt oszustwem i zapowiedziała walkę z podobnymi inicjatywami. Eksperci nie wróżą im jednak powodzenia. W kolejnych dniach do sieci trafiły setki kolejnych kawałków tego typu.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi artystów?

Co muzyka generowana przez programy sztucznej inteligencji oznacza dla branży muzycznej? Entuzjaści tego zjawiska pokazują, że AI pozwoli słuchaczom na dostęp do nielimitowanej bazy utworów, a muzykom – nowe narzędzia do eksperymentów. Sceptycy z kolei wskazują, że takie przeboje łamią wszystkie podstawowe prawa własności intelektualnej, a w dłuższej perspektywie zagrażają one samym twórcom i słuchaczom. Jak pokazują eksperci, wiralowe przeboje wpisują się w nurt spod znaku deepfake’ów, jednego z wirtualnych zjawisk, który może zupełnie zmienić nasze rozumienie rzeczywistości (w szczególności prawdy i fałszu czy iluzji).

@yeolololo Ariana Grande Ai cover - Everytime Ost (Chen & Punch) #ai#arianagrande#cover#everytime#chen#punch#jongdae#ost#descendantsofthesun#koreandrama#kdrama#exo#exol#kpop#acapella#reverb#audio#edit ♬ ariana grande ai cover everytime ost chen punch - yeolo 🧿

Choć „Heart on My Sleeve” brzmiał wyjątkowo przekonująco, w większości przypadków nadal nie mamy problemów z odróżnieniem oryginalnych utworów od tych wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Chwilowe glitche, niedociągnięcia i zawieszenia pozostają jasną wskazówką, że słuchamy piosenki stworzonej przez program. Jak długo to potrwa, przekonamy się niebawem. Jedno jest jednak pewne – AI szybko się uczy.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij