Znaleziono 0 artykułów
07.11.2021
Artykuł partnerski

Pęd do przyszłości

07.11.2021
Fot. Materiały prasowe

Audi Q4 e-tron Sportback, najnowszy w pełni elektryczny model typu Sportback testowaliśmy w wyjątkowych okolicznościach mazurskiej przyrody, delektując się dobrą kuchnią, wyśmienitymi opowieściami o winach i modelach koncepcyjnych marki Audi, które zapowiadają nową erę motoryzacji.

Wyobraź sobie wnętrze pozbawione ostrych krawędzi, zero jakichkolwiek przycisków, wszystko wyświetlane wprost na kokpicie, zapadasz się w fotel i relaksujesz przy ulubionej muzyce albo włączasz ciekawy film i zapominasz, że jedziesz samochodem. Tak już niedługo będą wyglądały podróże - przekonywali przedstawiciele marki Audi podczas prezentacji nowego modelu. O designie samochodów myśli się teraz w niespotykany dotąd sposób, zaczynając proces projektowania od wewnątrz. Skoro potrzeby użytkowników są najważniejsze, jeśli oni chcieliby podczas jazdy pracować albo spać, trzeba im to umożliwić, dostosowując do tych oczekiwań wygląd samochodu.

Wizje przyszłości, które pokazano nam na konferencji, zapowiadają nową erę motoryzacji, jednak elektryczna transformacja jest już faktem, do 2025 roku aż 25 modeli Audi będzie w pełni elektrycznych a do  2033 roku marka całkiem wygasi produkcję samochodów spalinowych. Oby do tego czasu sieć punktów ładowania była na tyle rozległa by tej zmianie sprostać.

Fot. Materiały prasowe

Silniki elektryczne są mniejsze od spalinowych, dlatego już teraz zmieniają proporcje samochodu. Moje pierwsze wrażenie ze spotkania z najmodniejszą interpretacją kompaktowego SUV-a czyli Audi Q4 Sportbackiem e-tronem to zaskakująca lekkość - potężna maszyna dzięki złagodzonym krzywiznom dachu pozbawiona jest właściwej SUV-om masywności, linia coupé sprawia, że ten samochód jest po prostu wyjątkowo zgrabny.

We wnętrzu naprawdę czuje się przestrzeń a 535-litrowy bagażnik z łatwością mieści wszystko co tylko chcielibyśmy do niego włożyć - składany rower elektryczny i walizki - bez problemu. Dodatkowe schowki o pojemności 25 litrów znajdujące się kokpicie samochodu, sprawiają, że to jeden z najwygodniejszych samochodów w jakich siedziałam, już ja bym każda z tych półeczek zagospodarowała - na przykład na kosmetyki i milion innych “niezbędnych” przedmiotów.

Fot. Materiały prasowe

Opływowy kształt nadwozia dobrze wpływa na współczynnik oporu, na tym jednak nie koniec ulepszeń. Na wyświetlaczu z systemem rozszerzonej rzeczywistości, strzałki nawigacyjne naprowadzają mnie na pas gdy nieopatrznie zaczynam z niego zjeżdżać.

Obawiam się, czy w razie potrzeby będę miała gdzie samochód naładować, ale okazuje się, że nawet podstawowa wersja modelu e-tron jest w stanie przejechać do 348 km na jednym ładowaniu, a wariant 50 z dwoma silnikami o łącznej mocy 299 KM, ma zasięg zasięg prawie 500 km. W Polsce mamy ponad 3 tysiące punktów ładowania w miejscach publicznych, choć jesteśmy pod tym względem daleko w tyle za krajami takimi jak Holandia, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Ambicją marki Audi jest tworzenie samochodów w pełni ekologicznych, dlatego Q4 Sportback e-tron produkowany jest bez szkodliwej emisji. Już wkrótce w Zawierciu przez Elemental Strategic Metals ma powstać zakład, zajmujący się utylizacją zużytych akumulatorów. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Unii Europejskiej. Zaawansowany recycling, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i korzystanie z lokalnych zasobów to już nie tylko puste obietnice. - Chcemy, żeby nasze produkty były eko od samego początku, czyli od etapu pozyskiwania materiałów, dlatego dużą wagę przykładamy do monitorowania łańcucha poddostawców - mówili przedstawiciele Audii na konferencji.

Fot. Materiały prasowe

Po jazdach testowych relaksuję się w spa. Tylko w Masuria Arte mogę skorzystać z wyjątkowego, 2-godzinnego zabiegu na twarz, szyję i dekolt, opartego na najbardziej zaawansowanych biotechnologicznie kosmetykach linii L’Elixir Des Glaciers Valmont. Szwajcarska marka, znana z wyjątkowej skuteczności niezawodnie dba o to bym uczucie, że zachowała na długo, podobnie jak wrażenia z jazdy elektrycznym samochodem.

W sercu krainy jezior mam okazję spróbować zarówno wymyślnych galets z figą i serem kozim, ale też swojsko brzmiącej zupy rybnej i śledzia, po którego goście gotowi są jechać z daleka. Po nich przychodzi pora na degustację trunków. Powiedzieć, że somelierka Iza Kamińska wie o winach wszystko to jakby powiedzieć, że Elon Musk trochę się interesuje lotami kosmicznymi. Jej opowieści o tym czym różni się dobry szampan od kiepskiego, dlaczego Cava, prosecco i inne bąbelki mają różne ceny, wciągają jak psychologiczny thriller.

Wieczorem po koncercie Kasi Kowalskiej, z kieliszkiem dobrego wina siedzimy na tarasie kontemplując łagodną a zarazem muskularną sylwetkę samochodu na tle Masuria Arte. Niewiele jest w Polsce SPA z duszą, gdzie każdy szczegół wystroju oddaje to czego powinniśmy oczekiwać od takich miejsc - atmosfery przyjaznego luksusu, który nie onieśmiela, tylko daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dokładnie taki jest Audi Q4 Sportback e-tron - piękny, pakowny i praktyczny. Osobista przestrzeń w której można uciec od wielkomiejskiego zgiełku.

Katarzyna Straszewicz
Proszę czekać..
Zamknij