Znaleziono 0 artykułów
27.01.2021

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji

27.01.2021
(Fot. Luka Łukasiak)

22 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że przepisy dotyczące aborcji w przypadku ciężkich wad płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu są niekonstytucyjne. 27 stycznia Trybunał opublikował uzasadnienie ws. wyroku. Kolejny krok to publikacja w Dzienniku Ustaw, która będzie oznaczać, że prawo ograniczające aborcję wejdzie w życie.

Decyzja Trybunału z końca października, która ogranicza prawo kobiet do decydowania o własnym życiu i zdrowiu, wywołała falę protestów w całym kraju. Polki i Polacy tłumnie uczestniczyli w demonstracjach, aby okazać sprzeciw wobec decyzji Trybunału. – Zmuszenie do donoszenia zagrożonej ciąży, oczekiwanie na śmierć i oglądania cierpienia własnego dziecka jest torturą – mówiła Anja Rubik, komentując na łamach Vogue.pl.wyrok Trybunału Konstytucyjnego. „To jest wojna” – było jednym z przewodnich haseł jesiennych manifestacji.

Wyrok nie wszedł dotąd w życie, bo rząd zwlekał z publikacją orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Ogłoszenie uzasadnienia wyroku ws. aborcji praktycznie przesądza o ograniczeniu praw kobiet, bo zgodnie z zapowiedzią rządu publikacja w Dzienniku Ustaw nastąpi jeszcze dzisiaj.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na oficjalnym profilu na Facebooku zapowiedział konferencję prasową oraz poinformował o protestach. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy spotykają się o 18.30 pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, prawdopodobnie będą też protesty w innych w miastach.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij