Znaleziono 0 artykułów
29.12.2018

Twiggy z tytułem szlacheckim Damy

29.12.2018
Twiggy, "Vogue" 1967 rok (Fot. Bert Stern/Conde Nast via Getty Images)

Lesley Lawson, znana całemu światu jako Twiggy, znalazła się na królewskiej, noworocznej liście osób uhonorowanych tytułem szlacheckim. Modelka otrzymała tytuł Damy za swoje zasługi dla mody, sztuki oraz działalność charytatywną.

Drobna figura, duże błękitne oczy otoczone długimi rzęsami i fryzura na chłopczycę. Dokładnie z takim wyglądem Twiggy zrewolucjonizowała branżę mody w latach 60., wspinając się na jej szczyt w wieku zaledwie 16 lat. Pozując dla takich magazynów jak "Vogue", "Harper’s Bazaar" czy "Paris Match" wyznaczyła nowe kanony piękna, w których pierwsze skrzypce grała przede wszystkim ciekawa twarz. To w tamtym okresie branżę opanowała gorączką szczupłości, a Twiggy, która pseudonim zawdzięcza właśnie swojej sylwetce, stała się ulubienicą projektantów, redaktorów i fotografów.

Twiggy, "Vogue" 1967 rok (Fot. Bert Stern/Conde Nast via Getty Images)

Jej kariera zaczęła się od zdjęcia, które na potrzeby salonu fryzjerskiego zrobił jej przyjaciel. Fotografię szybko zauważyła Deirdre McSharry, redaktorka mody w "Daily Express" i opublikowała zdjęcie na łamach gazety. Dzięki temu o Twiggy usłyszał świat, a młoda Brytyjka na zawsze kojarzona już będzie z modą tamtej epoki – krótkimi sukienkami w geometryczne wzory i w kształcie litery A, płaszczykami z rękawami ¾ oraz czółenkami na niskim obcasie.

Twiggy nie poprzestała jednak  na modelingu. W 1971 roku wystąpiła w musicalu "Boyfriend". Rola przyniosła jej aż dwa Złote Globy - dla najlepszej aktorki musicalowej oraz dla najlepszej debiutującej aktorki. Niedługo potem zadebiutowała na Broadwayu i rozpoczęła karierę piosenkarki. W latach 90. prowadziła własny program telewizyjny "Twiggy’s People", a także wystąpiła jako jurorka w popularnym programie "America’s Next Top Model". Modelka pojawiła się także w kilku kampaniach brytyjskiej marki Marks&Spencer.

Twiggy (Fot. Getty Images)

69-letnia Twiggy jest także zagorzałą aktywistką w walce o prawa zwierząt, a także od dawna wspiera organizacje charytatywne oraz grupy badawcze walczące z rakiem piersi.

– Jestem bardzo dumna z tego, że jestem Brytyjką. Czuję, że jestem ambasadorką Wielkiej Brytanii i zawsze nią byłam – tak Twiggy skomentowała otrzymany tytuł. – Jestem zaszczycona. Najtrudniej było to jednak utrzymać w tajemnicy, bo wiedzieliśmy o tym od 3 i pół tygodnia – dodała.

Razem z modelką na liście uhonorowanych osób znaleźli się m.in. aktorka Thandie Newton, aktor Michael Palin, gwiazda "Monty Pythona", reżyser Christopher Nolan oraz najstarsza pracująca obecnie modelka Daphne Selfe. 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij