Znaleziono 0 artykułów
16.05.2019

Rzeźba Jeffa Koonsa najdroższa w historii

16.05.2019
Jeff Koons, Rabbit (Fot. John Lamparski, Getty Images)

Aukcja pracy „Rabbit” ustanowiła nowy rekord sprzedaży dzieła żyjącego artysty. Rzeźba wystawiona na aukcji w nowojorskim Christie’s trafiła do nowego właściciela za 71 milionów funtów. Dzieło Jeffa Koonsa odebrało tym samym tytuł zeszłorocznemu rekordziście, czyli obrazowi „Pool With Two Figures” Davida Hockneya. 

Jeff Koons jest artystą, którego się kocha lub nienawidzi. Jego połyskujące rzeźby ze stali podzieliły świat sztuki na tych, którzy zachwycają się ich prostotą oraz tych, którzy uważają je za kiczowate i banalne. Amerykański twórca zdobył rozgłos w połowie lat 80. za sprawą serii rzeźb przedstawiających baloniki w kształcie zwierząt, wśród których znalazło się jego najbardziej rozpoznawalne dzieło –  „Balloon Dog (Orange)”. Prace artysty wystawiano w takich muzeach jak Metropolitan Museum of Art in New York czy Ashmolean Museum.

„Rabbit” to jedna z najbardziej znanych prac Koonsa. Ta metrowa rzeźba przedstawiająca metalicznego, dmuchanego królika, została opisana przez Christie’s jako „słodka, złowieszcza, kreskówkowa, imponująca, bezsensowna, seksowna, uspokajająca, olśniewająca i ikoniczna”. Dzieło zostało sprzedane anonimowemu nabywcy za ponad 350 milionów zł, przekraczając cenę wywoławczą o ponad 80 milionów zł.

Jeff Koons( Fot. Leon Neal, Getty Images)

Praca Koonsa odebrała tytuł najdroższego dzieła żyjącego artysty obrazowi „Pool With Two Figures” Davida Hockneya. Pracę angielskiego malarza i grafika sprzedano za 70 milionów funtów na zeszłorocznej aukcji w Christie’s. Czas pokaże, jak długo Koons utrzyma swój rekord.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij