Znaleziono 0 artykułów
15.06.2021

Miesiąc dumy: queerowi fotografowie, których warto znać

15.06.2021

Od wydarzeń w Stonewall w 1969 roku w przestrzeni publicznej pojawiło się wielu wpływowych queerowych fotografów. Prace takich artystów jak Robert Mapplethorpe, Alvin Baltrop czy Honey Lee Cottrell wytrzymały próbę czasu. Dziś przybliżamy sylwetki młodych fotografów dokumentujących życie społeczności LGBTQ+ od Wielkiej Brytanii i Rosji po Chiny i Stany Zjednoczone.

1. Mengwen Cao 

Fot. Mengwen Cao

Instagram: @MengwenCao 

Wiek: 30 lat

Miejsce: urodzony/a w chińskim Hangzhou, mieszka w Nowym Jorku

Dorastając jako osoba queer, nauczyłem/am się ukrywać prawdę o swojej tożsamości, by dopasować się do otoczenia. Otwierałem/am się jedynie przed kilkoma osobami. Ciągle czuję efekty długotrwałej opresji. Odmieniło mnie to, że w Nowym Jorku poznałem/am tak różnorodną społeczność kochających, troskliwych queerowych i transseksualnych osób o kolorze skóry innym niż biały.

2. Clifford Prince King 

Fot. Clifford Prince King

Instagram: @CliffordPrinceKing

Wiek: 27 lat

Miejsce: urodzony w Arizonie, mieszka w Nowym Jorku

Dzięki pełnym odwagi wysiłkom czarnoskórych transkobiet obserwujemy postęp w emancypacji osób LGBTQ+. Chciałbym, by osoby LGBTQ+ zostały zaakceptowane jako pionierzy zmian społecznych.

3. Heather Glazzard 

Fot. Heather Glazzard

Instagram: @Heather_Glazzard

Wiek: 27 lat

Miejsce: urodzony/a w Halifaksie, mieszka w Londynie

Marzy mi się, by osoby LGBTQ+ miały równe prawa, niezależnie od miejsca, w którym żyją. Moją nadzieją na przyszłość jest to, by – szczególnie w Wielkiej Brytanii – państwo zaczęło finansować ochronę zdrowia osób trans, tak by przedstawiciele klasy pracującej mogli poddać się operacjom, których potrzebują i na które zasługują. Ludzie zobaczyliby wtedy, że nasz kraj dba o wszystkich obywateli, nie tylko o białych, cisseksualnych, bogatych i uprzywilejowanych. Chcę, by społeczność LGBTQ+ stała się bardziej inkluzywna i by głosy osób o innym kolorze skóry niż biały były lepiej słyszalne.

4. Kostis Fokas

Fot. Kostis Fokas

Instagram: @Kostis.Fokas

Wiek: 42 lata

Miejsce: Ateny, Grecja

Przyglądając się historii ruchu LGBTQ+ z ostatnich kilku dekad, można zauważyć postęp, szczególnie w kwestii małżeństw jednopłciowych. Coraz więcej platform otwiera się na artystów LGBTQ+ chcących pokazywać swoje prace. Czujemy ciążącą na nas odpowiedzialność, mamy też jasno wytyczony cel.

5. Kito Muñoz

Fot. Kito Muñoz

Instagram: @Kito.Munoz

Wiek: 23 lata

Miejsce: urodzony w Kadyksie, mieszka w Madrycie

W pracy, jak i w życiu łączę się z równoległymi rzeczywistościami pełnymi mody i sztuki, sensualności, nagości i wolnej miłości.

6. Vic Lentaigne

Fot. Vic Lentaigne

Instagram: @VicLentaigne

Wiek: 33 lata

Miejsce: urodzona w Guildford, mieszka w Londynie

Chciałabym zobaczyć świat, w którym dzieci LGBTQ+ nie spotykają się z prześladowaniem. Mam też nadzieję, że zmniejszą się podziały wewnątrz społeczności LGBTQ+ oraz że osoby trans nie będą w niej dyskryminowane. Liczę na większy dostęp do procedur medycznych.

7. Emmie America 

Fot. Emmie America

Instagram: @EmmieAmerica 

Wiek: 25 lat

Miejsce: Moskwa, Rosja

Queerowa społeczność patrzy w przyszłość z nadzieją. Niestety zbyt często widzę osoby queer, które boją się odezwać, queerowe pary bojące się okazywać sobie uczucia w miejscach publicznych. Marzę o tym, by ludzie przestali jednoczyć się przeciwko nam.

8. Laurence Philomene

Fot. Laurence Philomene

Instagram: @LaurencePhilomene

Wiek: 28 lat

Miejsce: Montreal, Kanada

Od kilku lat dokumentuję życie osób queer. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy żyć w świecie, w którym binarność nie będzie wykorzystywana jako usprawiedliwienie dla przemocy wobec tych, którzy się w nią nie wpisują.

Organizacja International Lesbian Gay Bisexual Trans and Intersex Association (ILGA) monitoruje przestrzeganie praw osób LGBTQ+ na całym świecie.

Ryan Cahill
Proszę czekać..
Zamknij