Znaleziono 0 artykułów
14.05.2021

Prawdziwa historia Halstona

14.05.2021
Z Bianką Jagger na wystawie “Glory of Russian Costume w MET, grudzień 1976 / (Fot. Getty Images)

Bywalec Studia 54 został bohaterem nowego serialu Netfliksa. Jak wyglądało jego życie na imprezowej scenie Nowego Jorku? Premiera „Halstona” już 14 maja na Netfliksie.

„Halston”, pięcioodcinkowy serial biograficzny Ryana Murphy’ego, przenosi na ekrany historię Roya Halstona Frowicka, który na zawsze odmienił amerykańską modę. Tytułową rolę zagrał Ewan McGregor, a towarzyszą mu Krysta Rodriguez jako Liza Minnelli i Rebecca Dayan jako Elsa Peretti.

– Kiedy Halston i Liza spotykali się, on drapował tkaniny na jej ciele – powiedziała Rodriguez w wywiadzie dla „Vogue’a”, wznosząc toast za wirtualną premierę serialu. – Ewan przeszedł intensywne szkolenie, aby dowiedzieć się, jak działa proces drapowania. Efektem była najlepsza suknia, jaką kiedykolwiek widziałam na swoim ciele.

Elsa Perretti, Jack Haley Jr., Liza Minnelli, Halston i Margaux Hemingway na imprezie w 1975 roku / (Fot. Getty Images)

W prawdziwym życiu matka chrzestna Minnelli Kay Thompson przedstawiła gwiazdę projektantowi, umawiając się na spotkanie w jego pracowni. – Został moim „modowym kolegą” – wspomina Minnelli, która wkrótce dołączyła do jego klubu 101, powstałego dla twórczej elity miasta, i Studia 54, do którego chadzali Elizabeth Taylor, Andy Warhol, Bianca Jagger, Anjelica Huston i Cher. To właśnie Halston był gospodarzem dekadenckiej białej imprezy na cześć Jaggera, na której Minnelli i muzyk zostali sfotografowani z białymi gołębiami.

Projektant ze środkowego zachodu był już wtedy znany na całym świecie. Gdy w 1961 roku świat patrzył, jak John F. Kennedy składa przysięgę prezydencką, jego żona Jackie w kapeluszu Halstona stała się ikoną.

Osiem lat później, w 1969 roku, projektant założył własną markę. Zamszowe sukienki stały się bestsellerami. Halston nie ukrywał, że chce „ubrać całą Amerykę”. Ważna dla niego była różnorodność.

Z Cher, 1978 rok /(fot. Ron Galella)

Przez podejrzane interesy znalazł się w niebezpieczeństwie. W wyniku transakcji z 1973 roku stracił kontrolę nad własnym nazwiskiem, a w 1982 roku podpisał umowę partnerską z JCPenney. Reżyser Joel Schumacher, grany w serialu przez Rory’ego Culkina, zapamiętał Halstona z tamtego czasu. – Każdy robił coś kreatywnego. Wszyscy ćpaliśmy. Jeśli udało ci się przetrwać lata 60., pewnego dnia zdałeś sobie sprawę, że jesteś już tylko narkomanem, a nie miłującą pokój duszą.

Pierwszym filmem Schumachera była ekranizacja książki Joan Didion z 1972 roku „Graj, jak się da”, dla której Halston udostępnił kostiumy. – Był jednym z najżyczliwszych przyjaciół – dodał Schumacher.

Życie projektanta zakończyło się tragicznie. Zmarł na AIDS w 1990 roku w Kalifornii. W ciągu nieco ponad dwóch dekad zmienił sposób, w jaki kobiety czuły się w swoich ubraniach.

1/9 Z Pat Cleveland na imprezie w Nowym Jorku, 1972 rok

2/9 Bianca Jagger, Halston i Liza Minelli wracają do apartamentu projektanta po imprezie w Studiu 54

3/9 Z Bianką Jagger w Stiudiu 54, lata 70.

4/9 Bianca Jagger podczas imprezy wyprawionej przez Halstona w Studiu 54

5/9 Halston, Liza Minelli i Marisa Berenson na imprezie w Paryżu, 1973 rok

6/9 Liza Minnelli, Andy Warhol, Bianca Jagger i Halston w latach 70.

7/9 Na gali MET w 1981 roku

8/9 Angelica Houston na wybiegu Halstona w 1973 roku

9/9 Z Elizabeth Taylor w 1979 roku

Julia Hobbs
Proszę czekać..
Zamknij