Znaleziono 0 artykułów
27.11.2020

Naukowczynie, które pracują nad szczepionką na COVID-19

27.11.2020
Dr Anna Blakney (Fot. Jamie Hawkesworth)

W ostatnich dniach na horyzoncie pojawiły się co najmniej trzy obiecujące szczepionki. Postanowiliśmy przybliżyć wam sylwetki sześciu inspirujących kobiet z całego świata, które dzień i noc walczą z pandemią.

Wszyscy naukowcy na świecie walczą o wynalezienie szczepionki na koronawirusa. Te nieprawdopodobne nakłady pracy zaczęły przynosić rezultaty. W ostatnich tygodniach trzem firmom farmaceutycznym – Moderna, Pfizer i AstraZeneca – udało się uzyskać wysokie wskaźniki skuteczności podczas pierwszych prób nad szczepionkami na COVID-19. Możliwe, że jedna z nich będzie dostępna już pod koniec tego roku. Pojawia się jeszcze jedna nurtująca wszystkich kwestia: ile osób zgodzi się na podanie takiej szczepionki?

W normalnych warunkach wynalezienie szczepionki zajmuje całe lata, więc wątpliwości społeczne dotyczące szczepionki stworzonej w kilka miesięcy są dość zrozumiałe. Sytuację dodatkowo zaogniają głośne manifesty antyszczepionkowców, prezentujące teorie spiskowe i bezpodstawne przykłady zagrożeń płynących ze stosowania szczepionek.

Ankieta, przeprowadzona ostatnio przez World Economic Forum, pokazała, że jeśli szczepionka na COVID-19 byłaby dostępna od teraz, jedynie 64 proc. Amerykanów zaszczepiłoby się dobrowolnie, dla porównania w Korei Południowej byłoby to 84 proc. społeczeństwa, a we Francji wiara w system służby zdrowia jest tak znikoma, że jedynie 54 proc. osób zdecydowałoby się na szczepionkę. Naukowcy i lekarze zdecydowali się połączyć siły i we współpracy z ONZ stworzyć Team Halo, coś na wzór Avengersów, ale w świecie nauki. Łączy ludzi nauki z różnych etapów pracy i prób nad szczepionką na COVID-19 oraz motywuje ich do głośnego wyrażania opinii w mediach społecznościowych. Większość osób używa do tego celu TikToka, gdzie naukowcy w przystępny sposób obalają mity dotyczące badań nad szczepionką. Zainteresowanie i oglądalność ich kanałów wzrasta z dnia na dzień. Anna Nolan, współzarządzająca Team Halo, w jednym z wywiadów podkreśliła, że konieczne jest „uczłowieczanie” naukowców pracujących nad rozwiązaniem dręczącego nas problemu: – Praca nad szczepionką potrzebuje ludzkiej twarzy.

 

@profgalitalter

Do masks work? ##covid19 ##danishstudy ##masks ##learnontiktok ##teamhalo ##wearamask

♬ original sound - galter

Nam udało się porozmawiać z naukowczyniami ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, Indii i Brazylii, które działają z Team Halo.

Galit Alter, profesor medycyny na Harvard Medical School, Stany Zjednoczone

Uganiam się za wirusami, odkąd zaczęłam karierę naukową – opowiada nam na Zoomie. – Zawsze byłam w pobliżu źródła tych wszystkich dewastujących pandemii, to wy po prostu ich nie widzieliście. W żaden sposób nie byliśmy w stanie uniknąć COVID-19. Tylko spójrzcie na to, jak wirus zmienił świat. Sposób pracy naukowej zmienił się nie do poznania – dodaje. Alter jest specjalistką w dziedzinie przeciwciał. – Pracuję 24 godziny na dobę, a w tym samym czasie staram się pomagać w nauczaniu zdalnym moim córkom bliźniaczkom. Jej mąż, lekarz, który także pracuje nad szczepionką na COVID-19, jest właśnie na kwarantannie w górnej części domu – praca w szpitalu naraziła go na kontakt z wirusem.

Przez ostatnie kilka miesięcy Alter wyszła z domu tylko raz, gdy „przewoziła próbki zainfekowanych wirusem pacjentów z jednego laboratorium do drugiego. Powiew normalności pojawił się w sierpniu, kiedy na nowo otwarto szkoły w Stanach. – Wróciłam do życia – po raz pierwszy od siedmiu miesięcy zmieniłam dresy na coś innego. Jako profesorka i wykładowczyni na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts Alter pokłada nadzieję w młodszej generacji. – Moim marzeniem jest, aby każda młoda osoba zrobiła w życiu coś, co może służyć społeczeństwu. To najlepsze uczucie na świecie – spojrzeć w przyszłości na swoje życie i zauważyć, że zrobiło się coś, co naprawdę miało znaczenie. Patrząc w przyszłość, Alter widzi pozytywne aspekty, które może przynieść pandemia. – Może koronawirus stworzy zupełnie nową generację „łowców wirusów”, takich jak ja?

Lekarki podczas minuty owacji dla pracowników ochrony zdrowia w Nowym Jorku (Fot. Getty Images)

Matshidiso Sello i Dineo Thaele, demografki, Uniwersytet Wits, oddział szczepień i chorób zakaźnych, Republika Południowej Afryki

Te dwie niezwykłe kobiety pracują nad szczepionkami i chorobami zakaźnymi w samym sercu Johannesburga. W tym roku większą część ich pracy stanowiły działania w terenie. Ich głównym zadaniem było uświadomienie, jak ważne jest poddawanie się testom. W tej części świata wpływ COVID-19 jest dewastujący. Od początku pandemii bardzo dużo ludzi zmarło z powodu wirusa, co dla niektórych oznaczało utratę jedynego żywiciela rodziny.

Ludzie nie są w stanie jeździć do pracy, nie mają dostępu do edukacji czy szkoleń – opowiada nam Sello na Zoomie. Sello w wyniku pandemii straciła siostrę, a Thaele matkę. Obie badaczki zdają sobie sprawę, że ich praca to ryzyko przyniesienia wirusa do domu. – To bardzo trudny czas. Ten rok na pewno nie jest dobry – mówi Sello. Przyjaźnią się, uczą i pracują razem, a jak mają chwilę wolnego, to także spędzają ją razem. – Teraz każdy z nas potrzebuje wsparcia, jesteśmy opoką dla siebie nawzajem. Wspólnie przeżywamy pandemię i żałobę – mówi Thaele.

Społeczność, w której pracują Thaele i Sello, może zostać zepchnięta na dalsze miejsce w kolejce do szczepionki na COVID-19, głównie z powodów ekonomicznych. – Ludzie są świadomi, jakie korzyści płyną ze szczepień – tłumaczy Sello. – Matki coraz częściej przyprowadzają dzieci na szczepienia. Udało nam się obniżyć wskaźnik śmiertelności wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

Dr Anna Blakney, pracownik naukowy na londyńskim Imperial College, Wielka Brytania

Pracę amerykańskiej doktor nad szczepionką na COVID-19 na londyńskim Imperial College śledzą ludzie z całego świata. – Na początku pandemii wysyłałam newslettery dotyczące COVID-19 do ciotki, wujków i babci, a oni rozsyłali je do wszystkich – opowiada nam na Zoomie.

 

@anna.blakney

Reply to @drewuk What’s the deal with cold vaccine storage? ##teamhalo ##learnontiktok

♬ Classical Music - Classical Music

Doktor Blakney jest też gwiazdą TikToka – w niespełna kilka tygodni na jej koncie, gdzie zamieszcza zabawne filmy z laboratorium, znalazło się ponad 190 tys. obserwujących. Jeden z filmików obejrzano ponad 11 mln razy w niecałe 24 godziny. – Ludzie zaczynają mnie oglądać dla przyjemności, ale mam nadzieję, że kontynuują ze względu na naukę – mówi. Sposób, w jaki dr Blakney mówi o nauce i szczepionkach, jest niezwykle racjonalny i realistyczny. – Często wydaje nam się, że podział na antyszczepionkowców i tych, którzy są za szczepionkami, jest prosty i binarny, a opinia większości społeczeństwa mieści się gdzieś po środku. Nie jesteśmy na etapie – my przeciwko nim – to otwarty dialog. Z uwagi na jej rosnący status gwiazdy mediów społecznościowych oraz status Amerykanki w Europie, zapytaliśmy, czy jest trochę jak główna bohaterka netfliksowego hitu „Emily w Paryżu”, tylko w świecie szczepionek. – Ja przynajmniej mówię po angielsku – było jej natychmiastową odpowiedzią.

Lekarki na oddziale intensywnej terapi w szpitalu w Binzhou w Chinach (Fot. Getty Images)

Dr Ruby Raphael, doktorantka medycyny w Nizam Institute of Medical Sciences, Hyderbad, Indie

Doktor Ruby Raphael jest częścią zespołu badającego próby szczepionki na COVID-19 w Instytucie Nizam w Indiach południowych, gdzie jednocześnie kończy swój doktorat z medycyny. – Na początku nauka nie była w stanie ogarnąć tego wirusa – mówi zapytana o zawiłości i wyzwania związane z koronawirusem. Praca nad pokonaniem COVID-19 zmotywowała naukową społeczność w Indiach. – Wszyscy wrócili do nauki, nawet 60- i 70-letni lekarze. Wszyscy próbują zrozumieć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Doktor Raphael, tak jak większość z nas, ma za sobą ciężki rok, nie tylko dlatego, że została zupełnie odseparowana od swojej rodziny, która mieszka w Dubaju. – Z powodu koronawirusa nie odwiedzam nawet moich sąsiadów. Oni są starsi, a ja mogę być bezobjawowym nosicielem. Doktor Raphael znalazła sposoby na odcięcie się od pracy – nagrywa filmiki na TikToka i piecze – stworzyła specjalne ciasto, którym świętuje każdą zakończoną fazę pracy nad szczepionką. W 2020 r. miała wziąć ślub, ale praca wypełnia każdy jej dzień. – Dystans społeczny, maski i szczepionka – tak pokonamy pandemię – dodaje.

Natalia Pasternak, autorka i mikrobiolożka, Uniwersytet w São Paulo, Brazylia

W Brazylii Natalia Pasternak jest cenionym naukowcem, ale na czele kraju stoi prezydent Jair Bolsonaro, który toczy z nauką otwartą wojnę. – W mediach wypowiada się przeciwko maskom i dystansowi społecznemu, promuje leki działające „cuda”. Między innymi dlatego ja głośno wypowiadam się przeciwko aktualnej władzy – opowiada Pasternak na Zoomie. – To nie jest temat polityczny, tylko naukowy. Jestem kompletnie neutralna politycznie, jeśli w grę wchodzi praca. Pasternak jest niezwykle inspirującą osobą, której miłość do science fiction przerodziła się w miłość do nauki. – Bycie naukowcem to część mojej osobowości – dodaje.

 

@cov19_impact_investies

data to action team##teamhalo ##learnontiktok

♬ original sound - COVID IMPACT INVESTIGATORS

Jednak bycie kobietą w świecie nauki nie zawsze jest proste. – O wiele trudniej jest mówić o nauce, kiedy jest się kobietą. Dostaje się wiele nieprzyjemnych komentarzy na temat wyglądu i ubioru. Kiedy Pasternak zaangażowała się w projekt Team Halo, musiała szybko zacząć działać na zupełnie nieznanym dla siebie gruncie – w świecie TikToka. – Nie używam za bardzo ani Facebooka, ani Instagrama, więc TikTok był dla mnie trochę jak nowy wszechświat. Jednak jeden z moich filmików ma już ponad 100 tys. wyświetleń. Czy macie pojęcie, ile czasu było potrzeba, żeby mój film na platformie TED Talk doszedł do tej liczby?

Daniel Vikram Bell
Proszę czekać..
Zamknij