Znaleziono 0 artykułów
14.09.2018

Warszawski Festiwalu Kulinarny: uczta dla ducha i dla ciała

14.09.2018
Plakat Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego (Fot. Materiały prasowe)

W ten weekend już po raz drugi odbędzie się Warszawski Festiwal Kulinarny. To wydarzenie dla tych, którzy chcą o jedzeniu słuchać i rozmawiać, nie zapominając jednak o smakowaniu. Na gości czekają pokazy i wykłady, ścieżki degustacyjne i warsztaty kulinarne, a także pokazy filmów dokumentalnych o jedzeniu.

Kulinaria to niezbywalny element kultury, forma sztuki oraz integralna część naszego codziennego życia. I właśnie w taki sposób o jedzeniu chcą opowiadać organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, który odbędzie się w ten weekend pod hasłem „Królewski stół”.

Jak wyjaśnia Grzegorz Łapanowski, pomysłodawca oraz jeden z organizatorów Festiwalu, przewodni temat imprezy można interpretować na dwa sposoby.

Warszawski Festiwal Kulinarny (Fot. Materiały prasowe)

W tym roku mamy przyjemność gościć z festiwalem w murach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz w Villa Intrata, czyli znajdującym się przy muzeum ośrodku rekonstrukcji kulinarnych, którym kieruje szef kuchni Maciej Nowicki – mówi Łapanowski, założyciel warszawskiego Food Lab Studio oraz fundacji Szkoła na Widelcu, aktywista kulinarny oraz autor książek poświeconych kulinariom. – Przez dwa dni festiwalu właśnie w Villi odbywać będzie się konferencja, która w dużej mierze skupiona jest właśnie na historii kuchni polskiej. Opowiedzą o niej eksperci z całego kraju. Ale z drugiej strony, ten królewski stół to nasz stół, stół współczesnych ludzi, bo jest on dzisiaj tak obfity, jak nigdy wcześniej. Półki w sklepach się uginają, lodówki pękają w szwach, każdy produkt, nawet z najdalszego zakątka świata, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Szacuje się, że na świecie produkujemy ok. półtora razy więcej jedzenia, niż fizycznie jesteśmy w  stanie zjeść. Żyjemy w przedziwnych czasach, gdy część populacji cierpi z powodu chorób wywołanych przejedzeniem, a połowa niedożywieniem. To wielki paradoks współczesności, który skłania nas do zadawania pytań o jedzenie, o nasz stosunek do niego oraz to, w jaki sposób je pozyskujemy. Celem tego festiwalu jest pokazanie, że spektrum tematów dotyczących kulinariów jest niezwykle szerokie. Jedzenie to historia, dieta, ekonomia, marketing, zdrowie, design. Na naszą dwudniową imprezę składa się sto atrakcji: wykładów, pokazów, wystaw, warsztatów, spacerów. W ten sposób chcemy podzielić się bogactwem zagadnienia, jakim jest kuchnia z jak najszerszą publicznością – dodaje.

W programie festiwalu znalazło się ponad 40 wykładów i paneli dyskusyjnych, 60 warsztatów i pokazów kulinarnych, spacery, projekcje filmów, a także targi, na których zaprezentuje się ponad stu wystawców: małych producentów wysokiej jakości produktów spożywczych, rzemieślników czy winiarzy.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego (Fot. Materiały prasowe)

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Urzędu Dzielnicy Wilanów oraz na Plaży Wilanów przed Urzędem Dzielnicy Wilanów. Podczas festiwalowych spotkań będzie można dowiedzieć się, co jadali polscy królowie i jak przepisy z najstarszych polskich książek kucharskich inspirują współczesnych szefów kuchni, a także jak czytać etykiety na produktach spożywczych, czym jest koncepcja zero waste i jak wdrożyć jej elementy w swoje codzienne życie, jak nie nabierać się na marketingowe sztuczki koncernów spożywczych oraz jak można wykorzystać kuchnię w dyplomacji.

Z kolei w ofercie warsztatów kulinarnych znajdą coś dla siebie ci, którzy uwielbiają smak umami lub którzy prowadzą aktywny tryb życia i muszą szczególnie zadbać o zbilansowane posiłki. Do wyboru także warsztaty ogrodnicze, plecionkarskie, fotograficzne. Festiwalowe dni zwieńczą projekcje kinowe w pałacowej oranżerii, w ramach których zobaczyć będzie można  „Cydrowe historie” oraz film „Rolnik i szef kuchni”. 

Małgorzata Minta
Proszę czekać..
Zamknij