Znaleziono 0 artykułów
30.03.2023

Sindiso Khumalo z Kapsztadu projektuje dla &Other Stories

30.03.2023
(Fot. Materiały prasowe)

Ubrania mogą wywoływać emocje i sprawić, że poczujesz się silna i pełna życia. Chcę, aby kobiety w moich projektach czuły się niepokonane i niepowtarzalne – mówi Sindiso Khumalo. Projektantkę z Kapsztadu marka &Other Stories zaprosiła w tym sezonie do stworzenia limitowanej kolekcji. Żywe kolory, piękne nadruki i kobiece fasony to must have tej wiosny.

Skandynawski brand, który prowadzi atelier w Paryżu, Los Angeles i Sztokholmie, lubi zaskakiwać. Do współpracy przy limitowanych kolekcjach zaprasza marki, które nie tylko zachwycają charakterystycznymi projektami, lecz również niosą za sobą przesłanie. Po Rejinie Pyo i A.W.A.K.E. Mode przyszła pora na Sindiso Khumalo z Kapsztadu. 

(Fot. Materiały prasowe)

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu kolekcji? Zapowiada się sezon mocnych kolorów, ciekawych nadruków i kobiecych detali. A to dlatego, że marka założona w 2015 r. przez Khumalo jest żywiołowa, przyciąga pozytywną energią, nawiązuje do południowoafrykańskiego dziedzictwa projektantki. Co ciekawe, współlaureatka nagrody LVMH z 2020 r. nie zaczynała kariery w branży mody. Planowała związać przyszłość z architekturą, którą studiowała na uniwersytecie w Kapsztadzie. Następnie zaczęła pracę w Londynie w biurze architekta Davida Adjayego. Tam postanowiła spróbować sił na prestiżowej uczelni Central Saint Martins na kierunku Textiles Futures. Tak rozpoczęła karierę projektantki zrównoważonych tkanin, a stąd już tylko krok do założenia własnej marki. 

Nadruki nawiązujące do afrykańskiego dziedzictwa

Znak rozpoznawczy Sindiso Khumalo? Projektantka tworzy wszystkie tkaniny w kolekcjach na bazie własnoręcznych rysunków, akwareli i abstrakcyjnych wycinanek: – Mój proces twórczy prawie zawsze zaczyna się od pomysłu, w przypadku współpracy z &Other Stories przyglądałam się pojęciu szczęścia – mówi projektantka w rozmowie z Vogue.pl. – Zaczęłam od pomysłu, doskonaliłam projekty, szkice, wybierałam detale i tkaniny. Główną różnicą, jaką zauważyłam w procesie, była relacja, jaką tak duża firma, jak &Other Stories, posiada z dostawcami – to właściwie partnerstwo. Małej, niezależnej marce, takiej jak moja, jest zdecydowanie trudniej znaleźć odpowiednich współpracowników.

(Fot. Materiały prasowe)
(Fot. Materiały prasowe)

Szczęście w kolekcji stworzonej wspólnie z &Other Stories przejawia się tak jak w autorskich kolekcjach Khumalo w żywych kolorach oraz motywach i nadrukach, które odnoszą się do jej afrykańskiego dziedzictwa. Chociaż młoda projektantka podkreśla, że nie zawsze jest to łatwy proces: – Największym wyzwaniem pozostaje przeniesienie pomysłu na funkcjonalny projekt. Często praktyczna strona tego procesu może być bardzo zawiła. Ale właśnie dlatego kocham pracę z tkaniną. To piękne wyzwanie móc przedstawić te niezwykłe momenty za pomocą rzemiosła, printu i koloru. Na ubraniach i dodatkach z limitowanej kolekcji znajdziemy m.in. proteę, rdzenną roślinę RPA, bydło rasy Nguni, hodowane przez ludy w południowej Afryce, czy muszelki kauri, które symbolizują dobrobyt, bogactwo i szczęście zarówno w kulturze afrykańskiej, jak i afrokaraibskiej. 

(Fot. Materiały prasowe)

Terapeutyczna moc koloru

Ulubiony projekt Khumalo z kolekcji? – Czerwona sukienka z białym kołnierzem, inspirowana kolorem tradycyjnego inkehli (nakrycia głowy, które zdobi zuluską pannę młodą w dniu ślubu) oraz ubraniem mojej babci, w którym chodziła do kościoła. Wierzę w terapeutyczną moc koloru. Ubrania, które nosimy są częścią codziennego self-care. To przecież kolory sprawiają, że czujemy się w taki, a nie inny sposób – wyjaśnia projektantka. Sukienki to kluczowy element kolekcji. Przyciągają uwagę detalami: bufiastymi rękawami, koronkami czy delikatnymi baskinkami. Rozkloszowane spódnice i dopasowana góra sprawiają, że projekty są nie tylko wygodne, lecz także funkcjonalne. Szydełkowy zestaw w pasy pokochają fanki lat 70., podobnie jak żółty kombinezon nawiązujący do stylu boho. Wyszywana kurtka z szortami do kompletu sprawdzi się w zestawie z ulubionymi sneakersami i sandałami na koturnie. Fanki graficznych wzorów zakochają się w kostiumie kąpielowym, chuście sarong oraz bluzce z głębokim dekoltem. Nieodzownym elementem wakacyjnych eskapad będzie biżuteria z motywem muszli oraz czarna torba z rafii. Kolejnym charakterystycznym elementem stylu Sindiso Khumalo, który widzimy w kolekcji, są kołnierze – haftowane, wyszywane szydełkowymi aplikacjami lub odpinane, do noszenia także z innymi ubraniami. 

(Fot. Materiały prasowe)

Zrównoważony rozwój

(Fot. Materiały prasowe)

Całość kolekcji wykonano z takich materiałów, jak bawełna organiczna, bawełna z recyklingu, len i mosiądz z recyklingu. Oprócz przekazywania w swojej marce wartości równości społecznej i umacniania pozycji kobiet Khumalo głośno wypowiada się na temat ogromnego znaczenia zrównoważonego rozwoju w przemyśle modowym: – W działalności swojej marki podkreślam ważność tkanin w budowaniu garderoby – ubrania stworzone z materiałów pozyskanych w zrównoważony sposób mogą być odważne i figlarne. Chodzi o to, aby tworzyć ubrania w sposób rozważny, taktowny i z konkretną intencją. W swojej pracy stawiam na pozasezonowość i trendy, tworzę ubrania, które ludzie będą cenić i które będą im służyć przez resztę życia – to samo w sobie jest bardziej zrównoważonym podejściem do życia – wyjaśnia projektantka, która wypowiadała się na temat zrównoważonego rozwoju w przemyśle mody na forach Organizacji Narodów Zjednoczonych i Europejskiego Forum Rozwoju.

(Fot. Materiały prasowe)

Kolekcja Sindiso Khumalo i &Other Stories będzie dostępna w sklepach marki od 13 kwietnia. Projektantka jest już gotowa na nowe wyzwania: – Jestem bardzo podekscytowana dodaniem projektów lifestyle’owych do portfolio mojej marki. Czas, żebyśmy wykorzystali wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i rzemiosła i zastosowali ją w produktach do domu oraz ubraniach dla dzieci. Jestem projektantką tkanin i uwielbiam to, w jaki sposób tkaniny istnieją i inspirują każdą przestrzeń w naszym domu.

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij