Znaleziono 0 artykułów
05.05.2022

„KUNSzT” – artyści lat 70. okiem Tadeusza Rolke

05.05.2022
Fot. Tadeusz Rolke

„KUNSzT” to zbiór nieprezentowanych dotąd fotografii artystów z lat 70., uchwyconych przez prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolke.

„KUNSzT” to zbiór nieprezentowanych dotąd fotografii artystów, którzy tworzyli w Hamburgu w latach 70. Prekursor polskiej fotografii reportażowej – Tadeusz Rolke podczas swojego 10-letniego pobytu w Niemczech wykonał serię zdjęć, z których znane są jedynie pojedyncze portrety Josepha Beuysa i Gerharda Richtera. Pozostałe fotografie odeszły w cień, po to, aby Rolke wraz z kuratorem wystawy Markiem Grylem po latach odkryli je na nowo. Wystawa rozpocznie się 12 maja w Elektrowni Powiśle.

Fot. Tadeusz Rolke

Artysta wraz z kuratorem wybrali kilkadziesiąt fotografii z archiwum artysty. Można na nich zobaczyć fragmenty pracowni, w których fotografował Rolke, a także szkice, obrazy, formy przestrzenne, dzięki czemu możliwy staje się wgląd w życie hamburskich artystów tego okresu. – Otrzymujemy bogaty i wszechstronny zapis środowiska twórców uprawiających różne dziedziny sztuki, tworzących w różnych technikach i materiałach. Jest to również bardzo cenna i spójna rejestracja czasu, kiedy sztuka niemiecka stanowiła wszechstronne pole ujawniających się kierunków i tendencji – mówi Marek Grygiel, kurator wystawy.

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie, w której mieszka do dziś. W latach 50. i 60. pracował jako fotoreporter, fotograf mody, artysta fotograf oraz wykładowca. Po powstaniu warszawskim został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po zakończeniu wojny studiował historię sztuki w Lublinie i Warszawie. Był więziony w okresie stalinowskim. W latach 70. mieszkał w Hamburgu, fotografując tam m.in. dla „Sterny”, „Geo” i „Art”, a także podczas festiwali teatralnych we Włoszech, Francji i Holandii. Rolke jest autorem wielu wystaw i publikacji, a jego prace znane są na całym świecie.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij