Znaleziono 0 artykułów
15.01.2022

Wystawa i aukcja: Kolekcjonerzy dla Muzeum Narodowego w Warszawie

15.01.2022
Anna Pawelak z pracą Agaty Kus

Selekcja 17 dzieł sztuki i trzy suknie vintage ze zbiorów najznamienitszych polskich kolekcjonerów trafią na wystawę, a później aukcję charytatywną. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na sfinansowanie kolekcji „Autoportrety XXI”. To inicjatywa stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie to stowarzyszenie, którego historia sięga 1916 r. Warszawska inteligencja stworzyła wtedy organizację zbierającą fundusze na zakup dzieł sztuki, odbudowującą kolekcję, która ucierpiała na skutek I wojny światowej. Idea została wskrzeszona w latach 60. XX w., kiedy powołano Klub Młodych Przyjaciół Muzeum. Wycieczki klubu po Polsce, oprowadzania po Pałacu w Wilanowie czy Zamku Królewskim w Warszawie, ale też wydarzenia, jak np. spotkania stylizowane na słynne obiady czwartkowe króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, popularyzowały wiedzę i tworzyły środowisko młodego pokolenia entuzjastów historii sztuki.

Anna Zimecka i Paweł Tyszkiewicz, zarząd SAR z pracą The Krasnals

Edukacyjną misję kontynuował założony w latach 90. klub, który organizował wykłady i oprowadzania po wystawach stałych i czasowych Muzeum Narodowego. Dopiero jednak w 2014 r. formalnie powołano stowarzyszenie i ogłoszono manifest, w którym obrało sobie za misję m.in. wspieranie i promowanie instytucji, działalność edukacyjną, a także pomoc w zakupie dzieł, wykupie depozytów i w konserwacji. W ostatnich latach Przyjaciele MNW organizowali głośne imprezy dobroczynne – bale i pokazy mody. W 2022 r. zdecydowano się na inną formułę – wystawę stworzoną z 17 obiektów wybranych ze swoich kolekcji przez znanych polskich kolekcjonerów, a następnie aukcji charytatywnej. Licytowane będą również trzy wyjątkowe suknie vintage z kolekcji Adama Leja pochodzące z domów mody Lanvin, Krizia i Dior.

Piotr Bazylko z pracą Martyny Czech

Początek nowej kolekcji „Autoportrety XXI wieku”

Martyna Czech, Konrad Żukowski czy Julian Jakub Ziółkowski to tylko niektórzy artyści, których prace znalazły się na wystawie. To młode i gorące nazwiska, ale też reprezentowane przez wyjątkowe dzieła wybrane przez znawców, dlatego aukcja będzie szczególnym wydarzeniem. Zgromadzone podczas licytacji fundusze zostaną przeznaczone na nowy projekt – kolekcję „Autoportrety XXI”. Będzie to zbiór autoportretów znakomitych artystów i artystek, wśród których znajdą się takie osobowości, jak Paweł Althamer, Agnieszka Brzeżańska, Rafał Milach czy Wilhelm Sasnal.
Kolekcja, której powstanie umożliwi mecenat stowarzyszenia Przyjaciele MNW, jak również kolekcjonerzy i licytujący podczas aukcji 24 stycznia, zostanie przekazana do zbiorów muzeum, gdzie będzie stanowić osobną, nierozerwalną całość. Mamy nadzieję, że premierowy pokaz kolekcji uświetni kolejną rocznicę powstania Muzeum Narodowego w Warszawie – mówi Paweł Kastory, prezes stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

Rafał Kamecki z pracą Tomasza Górnickiego

Wystawę przedaukcyjną będzie można oglądać od 17 stycznia w Desie Unicum (Piękna 1A, Warszawa)

Aukcja „Kolekcjonerzy dla Muzeum” odbędzie się 24 stycznia 2022 r. o godz. 19.00 z udziałem publiczności, w Desie Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie oraz online.

Licytacja i katalog aukcji dostępny jest na stronie desa.pl i artinfo.pl

Na wystawie i aukcji „Kolekcjonerzy dla Muzeum” znajdują się następujące prace:
– Martyny Czech z kolekcji Piotra Bazylko
– Janka Zamoyskiego z kolekcji Michała Borowika
– Jarka Jeschke z kolekcji Tomasza Chmala
– Jakuba Juliana Ziółkowskiego z kolekcji Karoliny i Pawła Domagałów
– Tomka Barana z kolekcji Szymona Gutkowskiego
– Bolesława Cybisa z kolekcji Krzysztofa Juzonia
– Jeana Lamberta-Ruckiego z kolekcji Agnieszki i Marka Roeflerów
– Tomasza Górnickiego z kolekcji Rafała Kameckiego i Artinfo.pl
– Aleksandra Kobzdeja z kolekcji Marka Małeckiego
– Konrada Żukowskiego z kolekcji Tomasza Pasieka
– Agaty Kus z kolekcji Anny Pawelak
– Łukasza Patelczyka z kolekcji Krystiana Wolaka
– Norberta Delmana z kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
– The Krasnals z kolekcji Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Podczas aukcji licytowane będą również trzy wyjątkowe suknie vintage z kolekcji Adama Leja pochodzące z domów mody Lanvin, Krizia i Dior.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij