Znaleziono 0 artykułów
23.07.2020

Wystawa Jeana-Michela Basquiata w sieci

23.07.2020
Jean-Michel Basquiat / (Fot. Lee Jaffe/Getty Images)

Kuratorzy retrospektywnej wystawy z nowojorskiej The Brant Foundation przenieśli dzieła jednego z najbardziej rewolucyjnych artystów XX wieku do sieci. Można je teraz oglądać za darmo.

Obrazy Basquiata zawisły w The Brant Foundation w Nowym Jorku wiosną 2019 roku. Przez dwa miesiące tłumy zwiedzających podziwiały basquiatowskie prace, które łączą współczesne graffiti ze sztuką afrykańską. W związku z zamknięciem galerii na czas pandemii, kuratorzy postanowili bezpłatnie udostępnić słynne obrazy w sieci.

Kurator wystawy, Dr. Dieter Buchhart podjął się współpracy z Foundation Louis Vuitton. Wybrali najbardziej znane dzieła Basquiata, takie jak „Grillo” z 1984 roku, „Price of Gasoline in the Third World” (1982) czy jego autoportrety. „Kompleksowe graffiti Basquiata uczyniły go jednym z najważniejszych innowatorów sztuki współczesnej, nawet 30 lat po jego śmierci. Wiele retrospektyw w ostatnim czasie pokazało jego interdyscyplinarny wkład w muzykę, poezję, sztukę performansu, czy sztukę wizualną. Zaangażowanie artysty w problemy społeczne i polityczne sprawia, że jest jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej” – napisali przedstawiciele The Brant Foundation.

Kim był Basquiat?

Jean-Michel Basquiat urodził się 22 grudnia 1960 roku w Nowym Jorku. Był prekursorem sztuki graffiti. Zajmował się malarstwem neoekspresyjnym, łącząc sztukę uliczną z afrykańską. Wspólnie z Andym Warholem stworzył sto obrazów. Wdał się w krótki, ale burzliwy romans z Madonną. Zmarł 12 sierpnia 1988 roku w swoim studiu na Manhattanie z powodu przedawkowania heroiny. Dołączył do Klubu 27, do którego należeli przed nim Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison, a po nim Kurt Cobain i Amy Winehouse.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij