Znaleziono 0 artykułów
20.09.2018

Z kolekcji Mody Polskiej. Pół metra nad ziemią

20.09.2018
Od lewej: Małgorzata Brochocka, Joanna Dark, Anna Starak, Bogna Sworowska, Małgorzata Butowtt, Małgorzata Niemen, Jerzy Antkowiak, Elżbieta Grabacz (Fot. Kadr z filmu)

W październikowym numerze „Vogue’a” opowiadamy o modelkach Mody Polskiej. Sprawdźcie, co działo się na sesji.

Kiedy pies o urodzie Luny zjawia się gdziekolwiek, przeważnie kradnie spektakl. Zwłaszcza, jeśli ma tak miły jak ona charakter. Chyba, że trafi na sesję z udziałem siedmiu modelek Mody Polskiej. Wtedy ma dużo trudniej.

Moda Polska z definicji gwarantowała bycie gwiazdą. Dla dziewczyn epoki PRL praca tam była ogromnym wyróżnieniem. Dość powiedzieć, że jednocześnie w ekipie było ich kilkanaście. – Byłyśmy znane. Szłyśmy ulicą, świetne ciuchy, włosy rozwiane, a ludzie mówili: „Idą nasze lalki” – opowiadają te, które pracowały w latach 60. Potem nie było aż tak, ale nadal bardzo dobrze. 

Tymczasem jest lato 2018 roku, a one spotykają się w warszawskim studiu Pin Up. Małgorzata Niemen, Katarzyna Butowtt i Anna Starak (w Modzie w latach 70. i 80.), Bogna Sworowska (połowa lat 80.), Małgorzata Brochocka i Joanna Dark (przełom lat 80. i 90.) oraz legenda modopolskich wybiegów Elżbieta Grabacz. Współpracowała z Modą od 1963 roku, od czterdziestu lat mieszka w Paryżu. Przyleciała specjalnie na tę sesję. 

A więc wspomnienia. Niektóre są w kontakcie, inne nie widziały się od lat. Malowanie, fryzury, przymierzanie ubrań. Małgorzata Niemen odnajduje broszkę – dłoń z metaloplastyki, dobrze pamięta ją z wybiegów, Anna Starak z Katarzyną Butowtt wspominają wspólne wyjazdy, Elżbieta Grabacz wszystkich zachwyca. 

O 14. przerwa, bo oto wkracza Jerzy Antkowiak. Próbuje, jak ma w zwyczaju, żartować, ale głos więźnie mu w gardle. Nawet on, gdy trzeba wytrawny aktor, nie kryje już wzruszenia. Potem zwierzy się Annie Starak, że ze zdenerwowania nie spał przed sesją pół nocy.  

(Fot. Kadr z filmu)

Emocje emocjami, ale czas wracać przed obiektyw. Magda Wunsche i Agnieszka Samsel fotografują, ale one zachowują się jakby czas w ogóle nie minął. Wygłupiają się, podczas zdjęć grupowych śpiewają przeboje Abby, gdy trzeba poważnieją. Choć od dawna każda z nich zajmuje się już zupełnie czym innym, pozowanie mają we krwi. 

Sesja trwa do późnego wieczora. Aż Luna, suczka fotografek, niemal niezauważona zaśnie. 

6 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpocznie się wystawa poświęcona twórczości Jerzego Antkowiaka i Modzie Polskiej, której kuratorem jest Tomasz Ossoliński. Projektant pracuje też na filmem o Antkowiaku. „Vogue” objął nad przedsięwzięciami patronat.

 

Aleksandra Boćkowska
Proszę czekać..
Zamknij