Znaleziono 0 artykułów
11.05.2022

Zaglądamy do pierwszego numeru „Vogue Polska Living”

11.05.2022
(Fot. Katarzyna Gatkowska)

Jakie są najnowsze trendy w designie? Co kryje się pod pojęciem „japandi”? Czego możemy się spodziewać po zbliżających się targach Salone del Mobile? I jakie powinno być wnętrze idealne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także mnóstwo świetnego designu i rozmów z ludźmi, którzy go tworzą, znajdziemy w pierwszym wydaniu „Vogue Polska Living”.

Design zawsze jest ściśle związany z realiami epoki, w której powstaje. Jaki jest ten współczesny, tworzony w tak trudnych czasach, w których przyszło nam żyć? Jak łączy piękno formy z funkcjonalnością? Pierwsze wydanie „Vogue Polska Living” zabiera nas w fascynującą podróż w świat pięknych wnętrz. Od brazylijskiego designu przez najsłynniejsze targi w Mediolanie po cenionych na świecie polskich projektantów i projektantki wnętrz. 

(Fot. Rui Teixeira/ETEL)

„Design kocha nieustanny rozwój. Potrafi łączyć nie tylko ludzi, lecz także odległe od siebie trendy, a nawet epoki. Producenci analizują archiwa, konsumenci szukają wytchnienia we własnych domach, a projektanci nie tracą nadziei na to, że potrzebę tworzenia można realizować z poszanowaniem planety. Wszyscy szukają odpowiedzi w nowych technologiach” – w pierwszym wydaniu „Vogue Polska Living” Dominika Olszyna sprawdza, jakie formy, tkaniny i materiały dominują dziś we wzornictwie. Z jej przewodnika dowiemy się między innymi, co szalenie modny styl japandi ma wspólnego ze społecznym eksperymentem.

Zuza i Piotr Paradowscy (Fot. Pion Studio)

O tym, jakie inne trendy są obecnie na czasie, wiedzą też świetnie Zuza i Piotr Paradowscy – para architektów prowadzących wzięte krakowskie studio projektowe. Hannie Rydlewskiej Paradowscy opowiadają o początkach swojej działalności, wskazują inspiracje w historii designu, przybliżają swoje metody pracy. Z kolei z artykułu Julii Właszczuk dowiemy się, dlaczego meble z metką „made in Poland” podbijają światową scenę designu. Ola Jachymiak, Jan Garncarek, Olga Bielawska, Przemysław Cepak, Anka Sanetra – to tylko niektórzy rodzimi twórcy, których nazwiska wypada dziś znać. Polskę w pierwszym wydaniu „Vogue Living” reprezentuje też artystyczna rodzina Bimerów, której dom zwiedziła Joanna Łazarz.

Dobry design nie zna granic i często powstaje w odległych zakątkach świata. O tym, że w brazylijskich meblach z połowy XX w. – od projektantów, takich jak Jorge Zalszupin, Joaquim Tenreiro, Lina Bo Bardi – można zakochać się od pierwszego wejrzenia, przekonuje w swoim tekście Anna Theiss. Odwiedzimy też wizjonerskie ustronie projektu Luisa Laplace’a, położone na zachodnim brzegu Meksyku. Z kolei Kasia Ciejka, blogerka podróżnicza Travelicious, zabiera nas w podróż do wyjątkowych hoteli i spa. Basia Czyżewska zwiedza Villę Kerylos, antyczny grecki dom na Lazurowym Wybrzeżu, a Małgorzata Minta odkrywa kulinarne perełki Mediolanu.

Hikari Yokoyama (Fot. Kasia Bobula)

Jej kulinarny przewodnik przyda się z pewnością tym, którzy zdecydują się odwiedzić tegoroczną, zbliżającą się wielkimi krokami edycję najbardziej prestiżowych targów designu w Europie – Salone del Mobile. Z ich dyrektorką, pierwszą kobietą na tym stanowisku, Marią Porro, rozmawia Dominika Olszyna. „Podczas pandemii dom został odkryty na nowo, zaczął pełnić więcej funkcji. Stał się jeszcze ważniejszym miejscem niż wcześniej. Zrozumieliśmy, że wokół nas konieczna jest jakość. Potrzebujemy dobrze zaprojektowanych rzeczy” – przekonuje Porro. I dodaje, że moment przedefiniowania, któremu świadkujemy, jest ogromną szansą dla architektury i designu.

Villa Kerylos (Fot. Pion Studio)
Stół CBS, Jan Garncarek (Fot. Materiały prasowe)

Pierwsze wydanie „Vogue Polska Living” debiutuje na rynku ze zdjęciem autorstwa Katarzyny Gatkowskiej. To fotografka, która na koncie ma okładki i sesje dla topowych magazynów o wnętrzach. Więcej jej genialnych zdjęć znajdziemy wewnątrz pisma, obok tekstu, który o Gatkowskiej i jej twórczości napisała Kamila Wagner.

Realizacja Zuza i Piotr Paradowscy

Na ponad 300 stronach „Vogue Polska Living” znajdziemy o wiele więcej wizualnych inspiracji. A do tego mnóstwo projektów łączących historię wzornictwa ze współczesnością, pokazujących, że o designie należy myśleć w multidyscyplinarny sposób. Bo wnętrza to nie tylko piękno i funkcjonalność, lecz także cała filozofia.


Pierwsze wydanie „Vogue Polska Living” w sprzedaży od 12 maja, już dziś możecie zamówić numer z dostawą do domu online.

(Fot. Katarzyna Gatkowska)

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. Zaglądamy do pierwszego numeru „Vogue Polska Living”
Proszę czekać..
Zamknij