Znaleziono 0 artykułów
09.05.2024

Dużo zieleni i renowacja kamienic w centrum Warszawy

09.05.2024
Śródmieście Warszawy ma się zmienić. Czego możemy się spodziewać? (Fot. B. Barczyk)

Śródmieście Warszawy stoi w obliczu kryzysu mieszkaniowego. Rewitalizacja kamienic i zadbanie o zieleń ma uczynić centrum stolicy bardziej przyjaznym.

Popularność Śródmieścia doprowadziła do wzrostu cen, czyniąc go mniej dostępnym.

Śródmieście Warszawy stoi w obliczu kryzysu mieszkaniowego

Z uwagi na wysoki popyt i ograniczoną dostępność mieszkań architekci i urbaniści sugerują odbudowę i rewitalizację istniejących budynków w celu stworzenia większej przestrzeni użytkowej. Takie podejście pomoże przyczynić się do zachowania historycznych budynków, które stanowią ważną część dziedzictwa miasta. Chociaż koszty renowacji mogą być wysokie, zachowanie wartości historycznej uzasadnia ten wysiłek. Władze z powodzeniem zrewitalizowały już kilka zabytkowych budynków, pokazując znaczenie troski o historyczną architekturę.

 – Budowanie w centrach miast, w przeciwieństwie do rozlewających się przedmieść, wykorzystuje istniejącą infrastrukturę, a nadto kształtuje miejską tkankę opartą o uniwersalny kanon ulic, placów i kwartałów zabudowy. Uzupełnianie pierzei nowymi plombami lub nadbudowy istniejących kamienic to świetny trend, który daje ogromne możliwości. Dobra przestrzeń sprzyja zamieszkaniu – ocenia Tomasz Konior, znany architekt i urbanista.

Śródmieście Warszawy potrzebuje więcej zieleni i rewitalizacji kamienic (Fot. Justyn Oboladze)

Architekci i urbaniści podkreślają potrzebę zrównoważonego rozwoju miast

W Śródmieściu brakuje przestrzeni na wielkie założenia parkowe, dlatego każdy centymetr kwadratowy zieleni jest na wagę złota. Konieczne jest także przemyślane ustrukturyzowanie tkanki miejskiej, przywrócenie roli urbanistom oraz realizacja mądrych inwestycji w postaci plomb i nadbudów, które harmonijnie wpiszą się w istniejącą już zabudowę – ocenia dr Joanna Jurga.

By ograniczyć suburbanizację, program rewitalizacji ma skutecznie rozwiązać współczesne problemy miejskie. Należy zaangażować prywatnych inwestorów, aby przezwyciężyć ograniczenia finansowe i kwestie własności, czyniąc Warszawę dynamiczną, nowoczesną metropolią, która zachowuje swoją autentyczność i tożsamość.

Wpasowanie nowej inwestycji w starą tkankę architektoniczną to zawsze duże wyzwanie. Z jednej strony wymaga dobrego poznania kontekstu otoczenia, z drugiej pokory ze strony współczesnych projektantów. Ważne, by nie naśladować budynków historycznych, bo to – oprócz wątpliwej jakości architektury, może też być odbierane jako swego rodzaju „zafałszowanie” krajobrazu. Właściwym rozwiązaniem jest zawsze podążanie za gabarytami i ogólną artykulacją otaczającej zabudowy, ale z zastosowaniem współczesnego języka architektonicznego – podsumowuje Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Hela Kozak
Proszę czekać..
Zamknij