Znaleziono 0 artykułów
13.03.2020

Znamy laureatów czwartej edycji O!lśnień

13.03.2020
Dawid Podsiadło (Fot. Mateusz Ochocki / KFP/ REPORTER)

Katarzyna Janowska w programie „Rezerwacja” w Onet.pl ogłosiła wyniki plebiscytu O!Lśnienia 2019 – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Dawid Podsiadło, Taco Hemingway oraz Aleksandra Popławska. Ambasadorem Kultury tej edycji plebiscytu został Mariusz Treliński – dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

W czwartej edycji plebiscytu o wynikach ponownie zdecydowali internauci, którzy do 9 marca mogli oddawać głos w siedmiu kategoriach: Literatura, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna i jazz, Film, Sztuki wizualne, Teatr oraz Serial. Z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa uroczysta gala O!lśnień, która miała odbyć się w Krakowie, została odwołana, a o wynikach Katarzyna Janowska poinformowała w swoim programie w obecności gości: Leszka Możdżera, Aleksandry Popławskiej, Leszka Lichoty, Alicji Knast i Barbary Sadurskiej.

Katarzyna Janowska (Fot. Materiały prasowe)

Nagrodę główną w wysokości 50 000 zł otrzymali Jan Komasa i Bartosz Bielenia. Duet wyróżniono także w kategorii Film za wspólną pracę przy nominowanym do Oscara obrazie „Boże Ciało”. 

Barbara Sadurska ze swoją debiutancką książkę „Mapa” zwyciężyła w kategorii Literatura, a Dawid Podsiadło i Taco Hemingway zostali laureatami O!lśnień w kategorii Muzyka popularna. – Za duet, który zelektryzował fanów w całej Polsce. Za koncert, który był spektaklem muzycznym i zarazem manifestacją odpowiedzialności za nasze dziś i jutro – czytamy w uzasadnieniu. Z kolei Leszek Możdżer zachwycił internautów ścieżką dźwiękową do filmu „Ikar”, zdobywając tym samym nagrodę w kategorii Muzyka klasyczna i Jazz.

Jan Komasa (Fot. MICHAEL TRAN/AFP/East News)

Wystawę „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” w Muzeum Śląskim w Katowicach autorstwa Alicji Knast i Szymona Kobylarza wyróżniono w kategorii Sztuki wizualne, a Maja Kleczewska – laureatka O!Lśnień w kategorii Teatr – została nagrodzona za spektakl „Hamlet” w Teatrze Polskim w Poznaniu. 

Leszek Lichota i Aleksandra Popławska zostali docenieni w kategorii Serial za kreacje, które stworzyli w produkcji „Wataha”: – Nie da się ukryć, że ta rola siedzi we mnie najgłębiej. Dobosz to najważniejsza postać, jaką zagrałam – mówiła o roli prokurator Aleksandra Popławska.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij