Znaleziono 0 artykułów
23.12.2019

Arena Design 2020: Na ratunek ziemi

23.12.2019
Wystawa„ Zasoby” w ramach ARENA DESIGN 2019, kuratorka Agata Nowotny.(Fot. materiały prasowe)

Kryzys klimatyczny jest najważniejszym wyzwaniem współczesności. Podejmują więc ten temat nie tylko ekologiczni aktywiści, ale też pisarze, artyści i dizajnerzy. Wokół kwestii takich jak ekologia, odpowiedzialność i nowoczesność będzie się także skupiać nadchodząca edycja targów ARENA DESIGN 2020. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu projektanci mogą już nadsyłać zgłoszenia.

Targom ARENA DESIGN 2020, które odbędą się w dniach 25-28 lutego 2020 roku w nowej przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich, będzie przyświecać idea slowness. Podczas ARENA DESIGN zainicjowany zostanie dialog o nowych stylach życia, tworzenia i produkowania. Wystawy i dyskusje skupią się także na poszukiwaniu sprawdzonych rozwiązań sprzyjających środowisku. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazło się miejsce dla wydarzenia FORM PRZYSZŁOŚCI – Strefa Polskich Projektantów i Wizjonerów Polskiego Wzornictwa, ciekawych wystaw oraz wykładów gości z kraju i z zagranicy.

UAU Project. Laureaci wystawy Projektanci Roku 2020 (Fot. materiały prasowe)

Coś nowego

Polskie wzornictwo poziomem nie ustępuje zagranicznemu dizajnowi. Wiele firm meblarskich z tradycją cieszy się uznaniem w całej Europie, a młodzi projektanci cenieni są za odwagę oraz świeżość i nieoczywistość pomysłów. Mimo to nieustannie poszukują nowych możliwości, aby zaistnieć poza rodzimym rynkiem. Aby wyjść naprzeciw ich potrzebom, ARENA DESIGN podczas nadchodzącej edycji zainauguruje dwa nowe programy, mające na celu profesjonalne prezentowanie polskiego wzornictwa. Pierwszy z nich – FORMY PRZYSZŁOŚCI – Strefa Polskich Projektantów to przestrzeń prezentująca najciekawsze osiągnięcia rodzimych dizajnerów. Z kolei strefa Wizjonerzy Polskiego Wzornictwa to przestrzeń dedykowana prezentacji polskich marek, stawiających na dizajn wizjonerski, odważny i innowacyjny. 

Praca chmara.rosinke, biuro projektowe AD Rooms 2020 (Fot. materiały prasowe)

Do uczestnictwa w programie FORMY PRZYSZŁOŚCI – Strefa Polskich Projektantów swoje produkty lub rozwiązania wzornicze mogą zgłaszać projektanci oraz studia projektowe. Natomiast do strefy Wizjonerów Polskiego Wzornictwa – producenci. 

Praca studia Tartaruga. Laureatki wystawy Projektanci Roku 2020 (Fot. materiały prasowe)

Tegoroczną nowością będzie też sekcja AD Rooms. Począwszy od nadchodzącej edycji, ARENA DESIGN będzie projektantom lub biurom projektowym udostępniać przestrzeń do zaprojektowania. Pierwszym biurem projektowym zaproszonym do udziału w tym programie będzie polski duet chmara.rosinke, zajmujący się projektowaniem produktów, wnętrz i przestrzeni wystawienniczych. Dizajn prowadzących studio projektowe z siedzibami w Berlinie i Wiedniu Ani Rosinke i Macieja Chmary wyróżnia się prostotą, świadomością ekologiczną i poetyckością.

Nadchodząca edycja ARENA DESIGN będzie też wyjątkowa ze względu na gości. Swoją obecność potwierdzili już Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki. Światowej sławy projektanci podczas spotkań i wykładów podzielą się z publicznością targów koncepcjami kreatywnego interpretowania idei slowness. Opowiedzą o świadomym wykorzystywaniu surowców, współpracy z lokalnymi producentami czy innowacyjnych sposobach wdrażania odpowiedzialnego dizajnu.

Dużo do zobaczenia 

Organizatorzy ARENA DESIGN 2020 przygotowali także wiele ciekawych wystaw. Jedną z nich będzie ekspozycja zatytułowana „Zasoby. Slow Materials”. Podobnie jak zeszłoroczna wystawa „Zasoby”, jej kontynuacja będzie się skupiać na materiałach zrównoważonych i powtórnych cyklach produkcji. Wystawa poruszy takie kwestie jak to, czy materiał może być powolny, co to znaczy i czy powolność jest nową właściwością materiałów. Kuratorką wystawy jest Agata Nowotny, socjolożka, edukatorka i badaczka dizajnu pracującą na styku biznesu i projektowania. Na powstającej we współpracy z Łódź Design Festival ekspozycji będzie można zobaczyć wiele produktów powstałych z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin.

Praca Jana Kochańskiego. Laureat wystawy Projektanci Roku 2020 (Fot. materiały prasowe)
Maria Jeglińska-Adamczewska (Fot. Kasia Bobula)

Kolejną wartą zobaczenia wystawą będzie druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem przeglądu prac młodych polskich projektantów, zatytułowana „Projektanci roku”. Takim wyróżnieniem ARENA DESIGN odznacza twórców, których działalność warto śledzić. W tym roku projektantami roku zostali: Jan Kochański, Studio Tartaruga oraz UAU PROJECT. Ich prace pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN. Nagrody oraz wystawę „Projektanci roku ARENA DESIGN 2020” wspiera PURO Hotels.

Ciekawie zapowiada się również prezentacja prac finalistów międzynarodowego konkursu TOP DESIGN award. Wydarzenie będące jednym z filarów ARENA DESIGN nagradza projekty śmiałe, estetycznie dopracowane, a przede wszystkim zachwycające najwyższą jakością wzornictwa i wyróżniające się sposobem wykonania. Jego celem jest wyróżnianie wybitnych projektantów, z odwagą wprowadzających nowatorskie rozwiązania. A także tych, którzy dbają o formę produktu oraz w mądry i świadomy sposób wykorzystują materiały. Wręczenie nagród oraz certyfikatów TOP DESIGN odbędzie się na uroczystej gali w czasie trwania ARENA DESIGN 2020 w obecności przedstawicieli najważniejszych instytucji, stowarzyszeń branżowych, mediów oraz znanych osobowości świata dizajnu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19.12.

Kradzież projektów i ich kopiowanie pod pozorem inspiracji to zmora projektantów na całym świecie. Z tym nieuczciwym procederem walczy stowarzyszenie #loveOriginal. Założono je po to, aby uświadamiać architektom, inwestorom i klientom, że warto kupować oryginały, a nie podróbki. Podczas ARENA DESIGN członkowie #loveOriginal organizują wystawę. Zadadzą za jej pośrednictwem pytanie, czym jest inspiracja oraz czy produkt „inspirowany” innym produktem może być szanowanym produktem na rynku polskim?

 

(Fot. materiały prasowe)

ARENA DESIGN

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3

25-28 lutego 2020 r.
Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.arenadesign.pl

Natalia Jeziorek
Komentarze (1)

Dominik Kułakowski02.01.2020, 12:02
Super aplikacja
Proszę czekać..
Zamknij